GOVERNMENT OF JAMMU AND KASHMIR INDUSTRIAL TRAINING INSTITUTE (An ISO 9001:2008 Certified Institute) CAMPUS 1: Bagh-i-Dilawar Khan, Srinagar CAMPUS 2: Zainakote, Srinagar S E L E C T I O N L I S T PDF Print E-mail
User Rating: / 3
PoorBest 

Jehlum Post News

GOVERNMENT OF JAMMU AND KASHMIR                
INDUSTRIAL TRAINING   INSTITUTE
(An ISO 9001:2008 Certified Institute)
CAMPUS 1:  Bagh-i-Dilawar Khan,

Srinagar CAMPUS 2: Zainakote, Srinagar      

E.mail:  This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it   Website: www.itisrinagar.org   

                                     
 No:  ITI /Sgr/427-33     Dated:     05-08-2013
 
                      S E L E C T I O N   L I S T

The selection list of the candidates for Admission to various trades offered by this Institute for the Session August 2013-14 and 2013-15 as per the Merit of the qualifying examination is issued after approval by the Admission Selection Committee The candidates are required to deposit prescribed fee w.e.f.   07-08-2013 to     20-08-2013 failing which their admission shall be treated as cancelled and the vacancies shall be filled up from waiting list, which shall become operative from 21-08-2013 to 27-08-2013. Objections if any shall be entertained up to 12-08-2013. Ex trainees of the last three years who have applied for admission in popular trades will not be considered for Admission. Selection of the candidates is provisional and subject to the production of the following certificates in original:

1.    Date of Birth Certificate.
2.    Marks Card of Qualifying Exanimation.
3.    Discharge Certificate from the Institution last attended, which will be retained till the completion of the training.
4.    State Subject Certificate.

Errors and Omissions accepted.
                                                                                                          
   Sd/-

( F.A.Khan )
 Principal

       Copy to:
1.    Director Technical Education, J&K, Srinagar  for information.
2.    Joint Director Information with the request to publish the list in three leading dailies. The payment of the same will be made by Technical Education Department.
3.    Director Radio Kashmir, with the request to get it Broadcasted preferably in “Shaherbeen” Programme.
4.    Deputy Director Technical Education, Srinagar for information
5.    Head Assistant for information.
6.    TCPO for information and necessary action.
7.    Concerned Supervisors for information.

INDUSTRIAL TRAINING INSTITUTE -SRINAGAR
 Final Selection List of  COPA Trade  for the Session  August  2013 (Free Seat)
S.No    Name    Parrentage    Residance    M.Obt    M.
Marks    % age    Remarks
1    Owais Showkat Wani    Showkat Ah Wani    Illahibagh    465    500    93.00%    
2    Suhail Rashid    Ab Rashid Khan    Tilwandori Sgr    429    500    85.80%    
3    Tabish Naseer    Naseer Ahmad Bhat    Khanyar Sgr    425    500    85.00%    
4    Naseer Ahmad Wani    Gh Nabi Wani    Zeewan Sgr    409    500    81.80%    
5    Hishma    Gh.Mohd lone    Fatehkadal    404    500    80.80%    F
6    Mudasir  Shafi Mir    Miohd Shafi Mir    Khanyar Sgr    403    500    80.60%    
7    Muneer Ahmad Bhat    Abdul Majid Bhat    Zewan Sgr    401    500    80.20%    
8    Hina Bashir    Bashir Ahmad Mir    Khanyar Sgr    398    500    79.60%    F
9    Arjumand Rashid    Abdul Rashid Bhat    Batapora Hazratbal    397    500    79.40%     F
10    Mohammad Umer Shah    Mohammad Yousuf Shah    Rainawari Sgr    384    500    76.80%    
11    Sheema Shafi Sopori    Mohd Shafi Soopori    Lal Chowk    384    500    76.80%    f
12    Nusrat Parveen    Bashir Ahmad Mir    Khanyar Sgr    379    500    75.80%    F
13    Iram Ashraf    Mohd Ashraf Ganie    Nawa Kadal sgr    377    500    75.40%    F
14    Mohsin Maqbool Bhat    Mohd  Maqbool Bhat     Lorow Tral    372    500    74.40%    
15    Umer Altaf Sheikh    Mohd Altaf Sheikh    Chattabal Sgr    369    500    73.80%    
16    Ab Raouf Malik    Mohd Yousuf Malik    Budgam    368    500    73.60%    
17    Saima    Mohd Shafi Parray    Padshahi Kursoo    368    500    73.60%    F
18    Faisal Ahmad Banday    Talid Riyaz Banday    Hazratbal, Sgr    344    500    68.80%    P.C
19    Ahmad Ali    Akhoon Hussain    Kargil    216    500    43.20%    ST

Waiting List of COPA (Free Seat)
S.No    Name    Parrentage    Residance    M.Obt    M.Marks    % age    Remarks
1    Shaib Mushtaq    Mushtaq Ah .Misgar    Sat Boni Lal Bazar    366    500    73.20%    
2    Snober Farooq Bhat    Farooq Ah Bhat    Khaniyar    365    500    73.00%    F
3    Shugufta Akhter    Ab Rashid Rather    Nalband pora Sgr    364    500    72.80%    F
4    Showkat Ahmad Lone    Ab.Salam lone    Pampore    358    500    71.60%    
5    Haadi Yaseen    Mohd Yaseen Shah    Illahibagh Buchpora    356    500    71.20%    F
6    Zahid Shafi    Mohd Shafi Bhat    Ranawari Srg    355    500    71.00%    
7    Suhail Ahmad Wani    Gh Ahmad Wani    Sidiq Adad Batmaloo    353    500    70.60%    
8    Towkir ul Nisa    Malik Assadullah    Bagwanpora Lalbazar    353    500    70.60%    
9    Amir Ali    Ali Mohd Beigh    Uper Soura Sgr    345    500    69.00%    
10    M.Imran Bhat    Ab.Gani Bhat    Kursoo  Rajbagh    340    500    68.00%    


Final Selection List of  COPA Trade  for the Session  August  2013 (Payment Seat)
S.No    Name    Parrentage    Residance    M.Obt    M.Marks    % age    Remarks
1    Aijaz Ahmad Bhat    Mohd Ashraf Bhat    Soura Sgr    384    500    76.80%    
2    Rahila Qayoom    Ab.Qayoom Ahangar    FatehKadal  Sgr    332    500    66.40%    OSC (F)
3    Manzoor Ahmad Dar    Gh. Nabi Dar    Gasoo Hazratbal    315    500    63.00%    
4    Mohd Ashraf    Gh Nabi Bhat    Chandpora Harwan     294    500    58.80%    
5    Jan Mohd Chopan    Mohd Ismail Chopan    Zawoora  Sgr    294    500    58.80%    

Waiting List of COPA (Payment Seat)
S.No    Name    Parrentage    Residance    M.Obt    M.Marks    % age    Remarks
1    Insha Nabi    Gh Nabi baba    Pantchowk Sgr    293    500    58.60%    F
2    Bilal Ah Bhat    Bashir Ah Bhat    Tailbal Wangunda     288    500    57.60%    
3    Rafiya Hassan    Gh Hassan Koul    Nowhatta sgr    288    500    57.60%    F
4    Akhter Rasool    Gh Rasool Baig    Soura Sgr    284    500    56.80%    
5    Abid Rasheed    Ab.Rasheed Dar    Gasoo Hazratbal    274    500    54.80 %    

Final Selection List of COPA Trade  for the Session  August  2013 (Self Financing)
S.No    Name    Parrentage    Residance    M.Obt    M.Marks    % age    Remarks
1    John Mohd Payyay    Ab.Aziz Parray    Beerwah Budgam    261    500    52.20%    
2    Muzamil Mushtaq    Mushtaq Ahmad Hajam    Soitang Batwara    253    500    50.60%    OSC
3    Bilal Ah Bhat    Shabir Ah Bhat    Kani Kadal    250    500    50.00%    
4    Umer Dar    Gh Mohd Dar    Batmaloo sgr    245    500    49.00%    
5    Sajid Shabir    Shabir Ah.Sheikh    Sheri Bhat Howal    244    500    48.80%    
6    Amreena    Gh Mohd Naqash    Howal sgr    242    500    48.40%     F
7    Mir Muneeb Zaman    Gh Hassan mir    Rajpora Pulwama    237    500    47.40%    
8    Ruqahsana    Gh Mohd Dar     Nowshara    232    500    46.40%     F
9    Nighat Jan    Ali Mohd Ganaie     Nishat Sgr    223    500    44.60%     F
10    Idrees Tahir    Tahir Ah.Dar    Eidgah Sgr    221    500    44.20%    
11    Umer Majeed    Ab. Majeed Bhat    Khanmouh Sgr    220    500    44.00%    
12    Aijaz Ah.Khanday    Manzoor Ah. Khanday    Pampore Pulwama    217    500    43.40%    
13    Zubair Ahmad    Mohd Shaban Rather    Lariyar Tral    210    500    42.00%    
14    Syed Owais Ahmad    Syed Mohd Raouf    Watelbagh Lar    207    500    41.40%    
15    Arbi Khan    Gh.Nabi Khan    Amda Kadal sgr    207    500    41.40%     F
16    Waseem Shafi Wani    Mohd shafi Wani    Pantchowk Sgr    206    500    41.20%    
17    Sahil Abdullah Koka    Mohd. Abdullah Koka    Bagh-i-Mehtab Sgr    205    500    41.00%    
18    Mushtaq Ahmad    Ali Mohd Mir    Allochibagh Sgr.    203    500    40.60%    
19    Suhail Manzoor    Manzoor Ah.Bhat    Lalbazar Sgr    203    500    40.60%    
20    Muzamil Bashir Mir    Bashir Ahmad Mir    Khanyar Sgr    199    500    39.80%    
21    Sadaf Jeelani Bhat    Wahid Jeelani Bhat    Dalgat Sgr    198    500    39.60%     F
22    Imran Nissar    Nissar Ahmad Baba    Buchwara dalgate    197    500    39.40%    
23    Aijaz Ahmad Malla    Ab.Rashid Malla    Ganastan Sumbal    193    500    38.60%    
24    Maryama    Ab.Rehman Dar    Noor Bagh Sgr    190    500    38.00%     F
25    Insha Haneef    Ab.Majid Lone    Iddgah Sgr    187    500    37.40%     F
26    Aijaz Hussain Khan    Shah Jalal Khan    Batmaloo sgr    184    500    36.80%    
 
Waiting List of COPA (Self Financing)
S.No    Name    Parrentage    Residance    M.Obt    M.Marks    % age    Remarks
1    Aijaz Ah. Malik    Fayaz Ah. Malik    Wuyan Pampore    181    500    36.20%    
2    Ajaz Ahmad Rather    Ab.Khaliq Rather    Lar Ganderbal    181    500    36.20%    
3    Bilal-ur-Rashid    Ab Rashid Dar    Saida Pora    178    500    35.60%    
4    Mohd Aslam    Ab.Ahad Sofi    Chadoora Budgam    178    500    35.60%    
5    Paaras Koul    Jagan Nath Koul    Pulwama     177    500    35.40%    
6    Firdous Afzal Bhat    Mohd Afzal Bhat    Tailbal Sgr    177    500    35.40%    
7    Adil Bashir    Bashir Ahmad Dar    Brain Sgr    174    500    34.80%    
8    Imtiyaz Hussain Dar    Gh Hassan Dar    Nowa Kadal Sgr    170    500    34.00%    


      Final Selection List of  Stenography Trade  for the Session  August  2013 (Free Seat)
S.No    Name    Parrentage    Residance    M.Obt    M.Marks    % age    Remarks
1    Saima Majeed Gadoo    Ab.Majeed Gadoo    Alamgari Bazar    428    500    85.60%     F
2    Yasmeena Hafiz    Hafiz ullah Rather    Malla Bagh    421    500    84.20%     F
3    Shaheena Akhter    Gh.Hassan Mir    Ellahi Bagh    413    500    82.60%     F
4    Nazima Gazi    Gh Mohd Gazi    Bota Kadal Zoonimar    412    500    82.40%     F
5    Omel Banin    Lt. Manzoor Ah Ganaie    Bata Kadal Lalbazar    409    500    81.80%    
6    Aamir Qayoom    Ab.Qayoom Darzi    Nawabbazar Sgr    409    500    81.80%    
7    Hina Bashir    Bashir Ahmad Mir    Khanyar Sgr    398    500    79.60%     F
8    Shakeel Ahmad Dar    Mohd Rafiq Dar    Nishat Sgr    391    500    78.20%    
9    Mehak Anwar    Aftab Anwar Shah    Balgarden Sgr    380    500    76.00%     F
10    Umeiya Aiman    Abdul Majeed Bhat    Tarabal Nawa Kadal    377    500    75.40%     F
11    Shazada Inayat ullah     Ab.Ahad Shah    Harran Ganderbal    373    500    74.60%     F
12    Basharat Ashraf    Mohd Ashraf Bhat    Naseem Bagh sgr    373    500    74.60%    
13    Asmat Jan    Habibullah Bhat    Khanyar Sgr    369    500    73.80%     F
14    Saima    Mohd Shafi Parray    Padshahi Bagh Sgr    368    500    73.60%     F
15    Shoaib Mushtaq    Mushtaq Ahmad Misgar    Sat Boni Lal Bazar    366    500    73.20%    

Waiting List of Stenography Trade  (Free Seat)
S.No    Name    Parrentage    Residance    M.Obt    M.Marks    % age    Remarks
1    Suhail Ahmad Wani    Gh Ahmad Wani    Sidiq Adad Batmaloo    353    500    70.60%    
2    Naziya Farooq Mir    Farooq Ahmad Mir    Fateh Kadal    353    500    70.60%     F
3    Adil Yaqoob Madni    Mohammad Yaqoob Baba    Kawdara Sgr    352    500    70.40%    
4    Bisma Showkat    Showkat Ahmad Khan    Ikhraj Pora    344    500    68.80%     F
5    Gh Nabi Dar    Mohammad Maqbool    Buchpora Sgr    338    500    67.60%    
6    Showkat Ahmad Rather    Gh Hassan Rather    Lar Ganderbal    336    500    67.20%    
7    Khalid Muzaffar wani    Mohd Muzaffar Wani    Tral-Payeen    333    500    66.60%    
8    Tehneef Dar    Gh Hassan Dar    Alamgari Bazar    331    500    66.20%     -
9    Asif Ahmad Kawa    Gh.Mohd Kawa    Babademb Khanyar    330    500    66.00%    
10    Imtiyaz Ahmad Shah    Mubarik Ahmad Shah    Bemina Sgr    329    500    65.80%    


Final Selection List of Stenography Trade  for the Session  August  2013 (Payment )
S.No    Name    Parrentage    Residance    M.Obt    M.Marks    % age    Remarks
1    Tehneef Dar    Gh Hassan Dar    Alamgari Bazar    331    500    66.20%     -
2    Mohd Waheed    Farooq Ahmad Dar    Malla Bagh    321    500    64.20%    
3    Nazieya Khurshid    Khurshid ahmad    Ellahi Bagh    318    500    63.60%     F
4    Saima Mehraj    Mehraj-u-din Wani    Bota Kadal Zoonimar    311    500    62.20%     F
5    Baber Bashir    Bashir Ahmad Wani    Bata Kadal Lalbazar    309    500    61.80%    

Waiting List List of Stenography Trade   (Payment )
S.No    Name    Parrentage    Residance    M.Obt    M.Marks    % age    Remarks
1    Mudasir Khaliq bhat    Ab.Khaliq Bhat    Nawabbazar Sgr    300    500    60.00%    
2    Insha Maqbool Bhat    M.Maqbool Bhat    Khanyar Sgr    295    500    59.00%    
3    Suheel Ahmad Wani    Mohd Shafi Wani    Nishat Sgr    291    500    58.20%    
4    Bilal Wali    Wali Mohd. Baht    Balgarden Sgr    290    500    58.00%    
5    Sajid Ahmad Bhat    Ab.Rashid Bhat    Tarabal Nawa Kadal    285    500    57.00%    

Selection list of  Stenography Trade  for the Session  August  2013 (Self Financing)
S.No    Name    Parrentage    Residance    M.Obt    M.Marks    % age    Remarks
1    Khalid Muzaffar wani    Mohd Muzaffar Wani    Tral-Payeen    333    500    66.60%    
2    Nazieya Khurshid    Khurshid ahmad    Khrew Pampore    318    500    63.60%     F
3    Saima Mehraj    Mehraj-u-din Wani    M. Sahab,Sgr    311    500    62.20%     F
4    Suheel Ahmad Wani    Mohd Shafi Wani    Ishber Nishat    291    500    58.20%    
5    Samin Jeelani    Gh Jeelani Biahaqi    Beerwah Budgam    262    500    52.40%    
6    John Mohd Parray    Ab.Aziz Parray    Dalal Mohalla sgr    261    500    52.20%    
7    Khusboo    Mohd Ashraf    Soura sgr    235    500    47.00%     F
8    Umar Farooq Lone    Mohd Farooq lone    Chattabal Sgr    234    500    46.80%    
9    Rifat Nazir    Nazir Ahmad Baht    Shalimar    228    500    45.60%     F
10    Manzoor Ahmad Ganai    Mohd Sultan Ganei    Mehjoor Nagar    226    500    45.20%    
11    Naveed Farooq    Farooq Ahmad Khan    Idd Gah Sgr    223    500    44.60%    
12    Showkat Gulzar    Gulzar Ahmad Sofi    Nowhatta    215    500    43.00%    Sports
13    Rufeida Akhtar    Farooq Ahmad Qasid    Urdu bazar Sgr    212    500    42.40%     F
14    Nowsheeba Ashraf    Mohd Ashraf Shah    Pattan    205    500    41.00%     F
15    Tawheeda Akhtar    Mohd Altaf Khan     Batmaloo gr    199    500    39.80%     F
16    Sheema Altaf    Mohd Altaf Beigh    Lal Ganderbal    199    500    39.80%     F
17    Showkat Ahmad Najar    Ab.Rahim Najar    Chadoora Budgam    197    500    39.40%    
18    Ashraf John    Gh Mohd Ganayee    Peth Makhama    195    500    39.00%    Social caste
19    Mehraj ud Din    Abdul Aziz Zargar     Ganderbal    192    500    38.40%    
20    Sumairah Shafi    Mohd Shafi Shah    Harwan sgr    191    500    38.20%     F
21    Rehana Nazir    Nazir Ahmad Bhar    Lar Ganderbal    186    500    37.20%     F

Waiting List of  Stenography Trade  (Self Financing)
S.No    Name    Parrentage    Residance    M.Obt    M.Marks    % age    Remarks
1    Ajaz Ahmad rather    Ab.Khalil Rather    Shalimar    181    500    36.20%    
2    Naseer Ahmad Wani    Mohd Ismail Wani    Chadoora Budgam    178    500    35.60%    
3    Gh. Nabi Ganaie    Gh Mohd Ganaie    Khothi Bagh Sgr    171    500    34.20%    

Final Selection List  of  Digital Photographer Trade for the Session  August  2013 (Free seat)
S.No    Name    Parrentage    Residance    M.Obt    M.Marks    % age    Remarks
1    Imran Ali Khawaja    Gh. Hussain Khawaja    Pati Nowpora Kawoosa     380    500    76.00%    
2    Khalid Ahmad Sheikh    Gh. Ahmad Sheikh    Sempora Sgr.    354    500    70.80%    
3    Wasim Akram    Mudasir Ah. Mir    Shalimar    343    500    68.60%    
4    Audil Lateef Mir    Mohd Lateef Mir    Batpora Hazratbal    335    500    67.00%    
5    Imtiyaz Ahmad Dar    Noor Mohd Dar    Asham Baramulla    331    500    66.20%    
6    Umar Latief    Mohd Latief Kak    Kaka Mohalla Nowhatta    327    500    65.40%    
7    Muzamil Ahmad     Gh.Mohd. Bhat    Goori Pora Noor Bagh    297    500    59.40%    
8    Mohd Ashraf    Gh Nabi Bhat    Chandpora Harwan    294    500    58.80%    
9    Nasir Hussain     Mohd Abdulla Khawaja    Baliharin Pattan    290    500    58.00%    
10    Bilal Ahmad War    Ali Mohd War    Warpora Ganderbal    286    500    57.20%    
11    Bilal Ahmad Wani    Ab.Khaliq Wani    Kursoo Padshahi Bagh    279    500    55.80%    
12    Adil Hussain Bhat    Gh.Mohi u din Bhat    Batapora Hazratbal    278    500    55.60%    
13    Rayees Aslam Khan    Mohd Aslam Khan    Mathen  Chanapora    275    500    55.00%    
14    Dawood Mushtaq    Mushtaq Ahmad Baba    Shadab Colony A. Nagar    274    500    54.80%    
15    Mohd Issa    Mohmad Hussain    Thasgam Kargil    175    500    35.00%    ST

Waiting List of Digital Photographer Trade (Free seat)
S.No    Name    Parrentage    Residance    M.Obt    M.Marks    % age    Remarks
1    Mohd Yaseen dar    Ansar Ahmad Dar    Sonwar Sgr    270    500    54.00%    
2    Muzamil Hussain      Mohd  Qasim Khawaja    Bali Haren Pattan    268    500    53.60%    
3    Bilal Ahmad Bhat    Bashir Ahmad Bhat    Wanihama hazratbal    266    500    53.20%    
4    Mujtaba Altaf Qadri    Altaf Hussain Qadri    Hassi Bhat Rainawari    266    500    53.20%    
5    Mudasir ahmad Wani    Gh. Hassan Wani    Khrew Pampore    252    500    50.40%    
6    Sajid Altaf Khan    Mohd Altaf Khan    Batmaloo Sgr.    250    500    50.00%    
7    Gowher Ahmad Baig    Gulam Mohd Baig    Nowhatta Sgr    391    800    48.88%    
8    Faizan Ah Sheikh    Sheikh Altaf Hussain    Nowpora Sgr    240    500    48.00%    
9    Sheikh Mohd Suhaib    Sheikh Zahoor Ahmad    Dalhassanyar Sgr    238    500    47.60%    
10    Imran Nissar    Nissar Ahmad Bhat    Natipora Sgr    236    500    47.20%    

Final Selection List of  Digital Photographer Trade for the Session  August  2013 (Payment)
S.No    Name    Parrentage    Residance    M.Obt    M.Marks    % age    Remarks
1    Shabeer Ahmad Bhat    Nazir Ahmad hat    Natipora Sgr    333    500    66.60%    
2    Bilal Ahmad War    Ali Mohmad War    Warpora Ganderbal    286    500    57.20%    
3    Adil Hussain Bhat    Gh. Mohi-ud-din Bhat    Batapora Sgr    278    500    55.60%    
4    Shanawaz Bhat    GH. Rasool Bhat    Mir Masjid Khanyar    274    500    54.80%    
5    Bilal Ahmad Bhat    Bashir Ahmad Bhat    Hazratbal Sgr.    266    500    53.20%    

Waiting List of Digital Photographer Trade (Payment seat)
S.No    Name    Parrentage    Residance    M.Obt    M.Marks    % age    Remarks
1    Sajid Altaf Khan    Mohd Altaf Khan    Batmaloo Sgr.    250    500    50.00%    
2    Sakeb Ahmad Banday    Manzoor Ahmad    Iqbal Colony Sonwar    246    500    49.20%    
3    Peer Irtiza Hussain    Peer Daimul Hussain    Khanyar Sgr.    225    500    45.00%    
4    Hilal Ahmad Mir    Ab. Aziz Mir    Hajin Bandipora    215    500    43.00%    
5    Zowaar Hussain    Farooq Hussain    Kamal Kote Uri    215    500    43.00%    RBA

  Final Selection List  of  Electrician Trade for the Session  August  2013 (Free seat)
S.No    Name    Parrentage    Residance    M.Obt    M.Marks    % age    Remarks
1    Bilal hussain Mir    Mohd Jaffar Mir    Pattan Bala    459    500    91.80%    
2    Umar Majid Ahangar    Ab.Majid Ahangar    Safa Kadal Sgr    375    500    75.00%    
3    Faisal Nazir Koul    Nazir Ahmad Koul    Fateh Kadal Sgr    374    500    74.80%    
4    Mohmad Altaf Bhat    Mohd Shafi Bhat    Wuyan Pampore    371    500    74.20%    
5    Ab.Rouf Malik    Mohd Yousuf Malik    Daharmunah Budggam    368    500    73.60%    
6    Shoaib Mushtaq    Mushtaq Ahmad Misgar    Sat Boni Lal Bazar    366    500    73.20%    
7    Aadil Qayoom Sheikh    Ab.Qayoom Sheikh    Shar Shalli Pampore    366    500    73.20%    
8    Ikram  ul Shafi    Mohd Shafi Ahangar    Khanyar Sgr    363    500    72.60%    OSC
9    Uzair Bashir    Bashir Ahmad Bhat    Nowhatta Sgr    357    500    71.40%    
10    Imran Ali    Mohammad Qasim Mir    Gundi Hussai Bhat    355    500    71.00%    
11    Shoaib Shafi    Mohammad Shafi    Old Barzulla Sgr    354    500    70.80%    
12    Mouin Manzoor Rather    Manzoor Ahmad Rather    Khanyar Sgr    345    500    69.00%    
13    M.Imran Bhat    Ab.Gani Bhat    Kursoo Padshahibagh    340    500    68.00%    
14    Umar Rashid    Ab.Rashid Mir    Samboora Pampore    339    500    67.80%    
15    Abid Yousuf Bhat    Mohd Yousuf Bhat    Khomoh Sgr    338    500    67.60%    

Waiting List of  Electrician Trade (Free seat)
S.No    Name    Parrentage    Residance    M.Obt    M.Marks    % age    Remarks
1    Mohsian Fayaz    Fayaz Ah Bhat     Khrew Pampore    333    500    66.60%    
2    Asif Ahmad Kawa    Gh.Mohd Kawa    Babademb Khanyar    330    500    66.00%    
3    Umer Farooq    Farooq Ahmad Bhat    Khrew Pampore    328    500    65.60%    
4    Tahseen Hamid Bhat    Abdul Hamid Bhat    New Colony Batmaloo    325    500    65.00%    
5    Mudasir Ahmad Sheikh    Bashir Ahmad Sheikh    Buchpora Sgr    325    500    65.00%    
6    Nisar Ahmad Lottoo    Ali Mohd Lottoo    BotaKadal Sgr    322    500    64.40%    
7    Adil Manzoor Tali    Manzoor Ahmad Tali    Khanmouh Sgr    322    500    64.40%    OSC
8    Sartaj Ahmad Bhat    Mushtaq Ahmad Bhat    Jamia masjid Sgr    313    500    62.60%    
9    Adil  Hussain Parray    Gh Mohd Parray    Gundi Hussai Bhat    310    500    62.00%    
10    Parvaiz Alam Malik    Gh Rasool Malik    Ahagam, Shopian    307    500    61.40%    

Final Selection List of  Electrician  Trade for the Session  August  2013 (Payment Seat)
S.No    Name    Parrentage    Residance    M.Obt    M.Marks    % age    Remarks
1    Tahseen Hamid Bhat    Abdul Hamid Bhat    New Colony Batmaloo    325    500    65.00%    
2    Afaq Hussain    Ab.Hamid Khan    Chadoora Budgam    303    500    60.60%    
3    Shahnawaz Ah Bhat    Abdul Ahad Bhat    Yarigund, Budgam    298    500    59.60%    
4    Imran Hussain    Nazir Ahmad Haji     Said Kadal Sgr    295    500    59.00%    
5    Irshad Ahmad Lone    Ab Rehman Lone    Gureez Bandipora    199    500    39.80%    ST

Waiting List of  Electrician  Trade (Payment Seat)
S.No    Name    Parrentage    Residance    M.Obt    M.Marks    % age    Remarks
1    Adil Bashir Khan    Bashir Ahmad Khan    Lal Bazar Sgr    294    500    58.80%    
2    Ishfaq Majeed Alayee    Ab.Majeed Alayee    Daharmunah Bdg    291    500    58.20%    
3    Bilal Wali    Wali Mohd Bhat    New Theed Harwan    290    500    58.00%    
4    Fayaz Ahmad Lone    Gh Mohammad Lone    Khrew pampore    288    500    57.60%    
5    Saqib Nazir Khan    Nazir Ah Khan    Hubbi, Colony Lal Bazar    283    500    56.60%    

Final Selection List  of  Electrician Trade for the Session  August  2013 (Self Financing)
S.No    Name    Parrentage    Residance    M.Obt    M.Marks    % age    Remarks
1    Afaq Hussain    Ab.Hamid Khan    Chadoora Budgam    303    500    60.60%    
2    Adil Bashir Khan    Bashir Ahmad Khan    Lal bazar Sgr    294    500    58.80%    
3    Mudasir Ahmad Bhat    Abdul Rahman Bhat    Khrew Pampore    284    500    56.80%    
4    Saqib Nazir Khan    Nazir Ah Khan    Hubbi,  Lal Bazar    283    500    56.60%    
5    Rayees Ahmad Sheikh    Ab.Majeed Sheikh    Gunjipora Pattan    264    500    52.80%    
6    Villayat Hussain Khan    Gh Hassan Khan    Chitergam Budgam    263    500    52.60%    
7    Sajad Ahmad Khan    Gulam Quadir Khan    Nehama, Pulwama    256    500    51.20%    
8    Tahir Ahmad    Mohd Shafi Bhat    Tailbal, Hazratbal    230    500    46.00%    
9    Auquib Yaseen Shalla    Lt.Mohd Yaseen Shalla    Gunz Khud Jamallata    227    500    45.40%    
10    Umer Majid     Ab.Majid Bhat    Khanmouh Sgr    220    500    44.00%    
11    John Mohd Bhat    Abdul Khaliq Bhat    Wuyan Pampore    217    500    43.40%    
12    Yawer Abass    Nisar Ali Malik    Habba Kadal sgr    214    500    42.80%    
13    Sheikh Veseem    Sheikh Rashid    Buchwara Dalgate    209    500    41.80%    
14    Arshad Sidiq Bhat    Mohd Sidiq bhat    Habba Kadal sgr    207    500    41.40%    
15    Mohd Azhar Sheikh    Mohd Mubeen Sheikh    Batmaloo Sgr    206    500    41.20%    
16    Suhail Manzoor    Manzoor Ahmad Bhat    Lal bazar Sgr    203    500    40.60%    
17    Tauseef Nazir    Nazir Ahmad Mir    Arabal shalimar    198    500    39.60%    
18    Sajad Ahmad war    Gh Mohd War    Beerwah Budgam    198    500    39.60%    
19    Gouhar Hamid Khan    Ab.Hamid  Khan    Badran Khag    196    500    39.20%    
20    Mubashir Ali    Ali Mohd parray    Hasi Bhat Sgr    196    500    39.20%    
21    Umer Mustafa Bhat    Mohd Mustafa Bhat    Wazeer Bagh Sgr    196    500    39.20%    

Waiting List of  Electrician Trade (Self Financing)
S.No    Name    Parrentage    Residance    M.Obt    M.Marks    % age    Remarks
1    Shahid Mohd Malik    Gh Mohd Malik    Kralpora Kupwara    196    500    39.20%    RBA
2    Manzoor Ahmad Wani    Mohd Shafi Wani    Kakarooch Kupwara    195    500    39.00%    RBA
3    Ishtiyaq Ahmad Baba    Nazir Ahmad Baba    Jamia Masjid    194    500    38.80%    Cancer Patient
4    Sajad Ah.Reshi    Gh Mustafa Reshi    Hasi Bhat Sgr    193    500    38.60%    
5    Ferooz Ahmad Allaie    Gh Rasool Allaie    Peth Kanihama    193    500    38.60%    
6    Aijaz Ali Akhoon    Mohd Qasim Akhoon    Said Kadal Sgr    192    500    38.40%    
7    Mehraj-ud-din Bhat    Gulam Mohammad Bhat    Khag Budgam    191    500    38.20%    
8    Muneeb Mehraj    Mehraj u din    Basant Bagh    190    500    38.00%    
9    Danish Kahlidul Amin    Mohd Amin Sofi    Saida Kadal sgr    187    500    37.40%    
10    Javid Ahmad Khan    Nazir Ahmad Khan    Khanmouh Sgr    182    500    36.40%    

Final Selection List  of  IT & ESM  Trade for the Session  August  2013 (Free Seat)
S.No    Name    Parrentage    Residance    M.Obt    M.Marks    % age    Remarks
1    Adil Reshi    Mehraj ud din  Reshi    Umerabad Zainakoot    390    500    78.00%    
2    Umeiya Aiman    Ab.Majeed Bhat    Nowakadal sgr    377    500    75.40%     F
3    Fozia Meraj    Meraj-ud-din Mugloo    Rainawari, Srinagar    364    500    72.80%     F
4    Hadiya Ashraf    Mohd Ashraf    Safakadal Sgr    359    500    71.80%     F
5    Showket Ahmad Lone    Ab.Salam Lone    Pampore    358    500    71.60%    
6    Adil Yaqoob Madni    Mohd Yaqoob Baba    Kawdara Sgr    352    500    70.40%    
7    Umer Karim Gojree    Ab.Karim Gojree    Khanmouh gr    338    500    67.60%    
8    Raheela Qayoom    Ab.Qayoom Ahangar    Fateh Kadal Sgr    332    500    66.40%    OBC(F)
9    Asif Ahmad Kawa    Gh.Mohd Kawa    Babademb Khanyar    330    500    66.00%    
10    Umer Afzal    Mohd Afzal rather    Nishat Sgr    317    500    63.40%    
11    Sameer Ahmad Ganaie    Ab.Kabir Ganaie    Beerwah Bucgam    305    500    61.00%    
12    Irshad Hussain wani    Bashir Ahmad Wani    Soura Sgr    303    500    60.60%    
13    Rehana Manzoor    manzoor Ahmad Rather    Khanyar Sgr    289    500    57.80%     F
14    Zubaida Jan    Gh.Mohd Kumar    Chandgam Pulwama    280    500    56.00%    OBC (F)
15    Naseer Ahmad Dar    Ab.Rashid Dar    Idd Gah Sgr    273    500    54.60%    

Waiting List  of  IT & ESM  Trade (Free Seat)
S.No    Name    Parrentage    Residance    M.Obt    M.Marks    % age    Remarks
1    Gowhar Nabi    Ghulam Nabi dar    Shalimar Srinagar    267    500    53.40%    
2    Aijaz ahmad Hajam    Ab.Hamid Hajam    Lasjan sgr    267    500    53.40%    OBC
3    Rameez Raja lone    Bashir Ahmad lone    Khanmouh Sgr    267    500    53.40%    
4    Sabreena Farooq    Farooq Ahmad Lilee    Hazratbal Sgr    266    500    53.20%     F
5    Rukhsar Javeed    Javeed Ahmad Zargar    Batamaloo Sgr    263    500    52.60%     F
6    Vilayat Hussain Khan    Gh Hassan Khan    Chadoora Budgam    263    500    52.60%    
7    Muzamil Mushtaq    Mushtaq Ahmad Hajam    Batwara Sgr    253    500    50.60%    OBC
8    Bisma Hamid Teeli    Ab.Hamid Teeli    Soura Sgr    251    500    50.20%     F
9    Adil Rashid    Ab.Rashid Mir    Khanmouh Sgr    248    500    49.60%    
10    Mohd Younis Bhat    Ab.Ahad Bhat    Khanmouh Sgr    248    500    49.60%    

Final Selection List  of  IT & ESM  Trade for the Session  August  2013 (Payment Seat)
S.No    Name    Parrentage    Residance    M.Obt    M.Marks    % age    Remarks
1    Fozia Meraj    Meraj-ud-din Mugloo    Rainawari, Srinagar    364    500    72.80%    F
2    Khalid Lateef Dar    Lateef  Ahmad Dar    Habbba Kadal Sgr    280    500    56.00%    
3    Gazanfer Ali Ganie    Mohammad Ashraf    Bemina, Sgr    274    500    54.80%    
4    Asrar Riyaz Reshi    Riyaz Ahmad Reshi    Safakadal Srinagar    272    500    54.40%    
5    Gowhar Nabi    Ghulam Nabi dar    Shalimar Srinagar    267    500    53.40%    

Waiting List  of  IT & ESM  Trade (Payment Seat)
S.No    Name    Parrentage    Residance    M.Obt    M.Marks    % age    Remarks
1    Rukhsar Javeed    Javeed Ahmad Zargar    Batamaloo Sgr    263    500    52.60%    F
2    Iqrah Ashraf    Mohd. Ashraf Mir    Safakadal Srinagar    248    500    49.60%    F
3    Ishfaq Farooq Tantray    Faroooq Ahmad Tantray    Ahmad Nagar Srinagar    246    500    49.20%    
4    Bilal Ahmad Wagay    Gh. Hassan Wagay    Achabal Anantnag    240    500    48.00%    
5    Imtiyaz Hussain Beigh    Mohd. Yousuf Beigh    Hawal Srinagar    239    500    47.80%    

       Final Selection List  of  A/C Refrigration  Trade for the Session  August  2013 (Free Seat)
S.No    Name    Parrentage    Residance    M.Obt    M.Marks    % age    Remarks
1    Adil Reshi    Mehraj ud din  Reshi    Umerabad Zainakoot    390    500    78.00%    
2    Shabir Ahmad Matoo    Gh. Rasool Matoo    M. Mohalla Dal    247    500    49.40%    
3    Junaid-ul-Fayaz    Fayaz Ahmad Pathan    Beerwah Budgam    229    500    45.80%    
4    Fayaz Ahmad Hajam    Mohmmad Yousuf Hajam    Safapora, Gbl    225    500    45.00%    
5    Mohd. Asif Malik    Ali Mohd. Malik    Rainawari Sgr    220    500    44.00%    
6    Mohd. Asif Malik    Ali Mohd. Malik    Rainawari Sgr    220    500    44.00%    
7    Nasir-ud-din    Bashir Ahmad     Drass Kargil    214    500    42.80%    
8    Tariq rehman Bhat    Ab. Rehman Bhat    lar Ganderbal    214    500    42.80%    
9    Asif Yousuf Bhat    Mohd Yousuf Bhat    Rainawari Sgr    207    500    41.40%    
10    Khursheed Ahmad Bhat    Ab. Rahman Bhat    Zawoora Panthachowk    207    500    41.40%    
11    Aaqib Mehraj    Mehraj-ud-din    Uper Ishber    206    500    41.20%    
12    Asif Bashir     Bashir Ahmad Sheikh    Batmaloo Sgr    206    500    41.20%    
13    Mohd Ashraf Rather    Ali Mohd Rather    Khag Budgam    206    500    41.20%    
14    Mohsin Ali Malik    Ali Mohammad Mailk    Rainawari Sgr    205    500    41.00%    
15    Shabeer Hussain Sofi    Gh. Hussain Sofi    M. Mohalla Dal    197    500    39.40%    

Waiting List of  A/C Refrigration  Trade (Free Seat)
S.No    Name    Parrentage    Residance    M.Obt    M.Marks    % age    Remarks
1    Muzzafar Ahmad Kotay    Farooq Ahmad Kotay    Sallar Phalgam    189    500    37.80%    
2    Gulzar Hussain Sofi    Ali Mohd Sofi    M. Mohalla Dal    186    500    37.20%    
3    Asif Farooq Bhat    Farooq Ahmad Bhat    Batmaloo Sgr    185    500    37.00%    
4    Suhail Javaid Wani    Javaid Ahmad Wani    Rangpora Zakura    184    500    36.80%    
5    Faisal Mohammad     Gh Mohd Ahangar    Suthsoo Kalan    178    500    35.60%    Backward
6    Gulzar ahmad Want    Gh. Hyder Want    M. Mohalla Dal    175    500    35.00%    RBA
7    Touseef Ahmad Mir    Ab Salam Mir    Lasjan Sgr    174    500    34.80%    
8    Fida Ahmad Khan    Ab. Majid Khan    Nowshera gr    172    500    34.40%    

Final Selection List  of  A/C Refrigration  Trade for the Session  August  2013 (Payment Seat)
S.No    Name    Parrentage    Residance    M.Obt    M.Marks    % age    Remarks
1    Nisar Ahmad Mir    Ab.Gani Mir    Badram Magam    277    500    55.40%    
2    Mohd Rafiq Akhoon    Gh Mohd Akhoon    Pati Weth Para Sgr    274    550    49.82%    
3    Fayaz Ahmad Hajam    Mohd. Yousuf Hajam    Safapora Ganderbal    225    500    45.00%    
4    Khursheed Ahmad Bhat    Ab.Rahman Bhat    Zawoora Panthachowk    207    500    41.40%    
5    Khursheed Ahmad Bhat    Ab.Rahman Bhat    Zawoora Panthachowk    207    500    41.40%    

Waiting List of  A/C Refrigration  Trade (Payment Seat)
S.No    Name    Parrentage    Residance    M.Obt    M.Marks    % age    Remarks
1    Asif Bashir     Bashir Ahmad Sheikh    Batmaloo Sgr    206    500    41.20%    
2    Aaqib Mehraj    Mehraj-ud-din    Uper Ishber    206    500    41.20%    
3    Mohsin Ali Malik    Ali Mohammad Mailk    Rainawari Sgr    205    500    41.00%    
4    Asif Farooq Bhat    Farooq Ahmad Bhat    Batmaloo Sgr    185    500    37.00%    
5    Suhail Javaid Wani    Javaid Ahmad Wani    Rangpora Zakura    184    500    36.80%    

    Final Selection List  of  Plumber Trade for the Session  August  2013 (Free Seat)
S.No    Name    Parrentage    Residance    M.Obt    M.Marks    % age    Remarks
1    Tariq Ahmad Khan    Lt.Gh Rasool Khan    Ahmad Nagar sgr    469    500    93.80%    
2    Waseem Ahmad Rather    Ab.Rehman Rather    Pattan Baramulla    543    600    90.50%    
3    Mohd Younus Lone    Ab.Gafar Lone    Bijbehara    260    300    86.67%    
4    Imran Rashid Malik    Lt Ab.Rashid Malik    Lam Nishat Sgr    430    500    86.00%    
5    Mohd Ashraf    Gh Nabi Bhat    Harwan Sgr    415    500    83.00%    
6    Umer Jan Bhat    Lt.Farooq Ahmad Bhat    Harwan Sgr    409    500    81.80%    
7    Mohd Younes Malla    Riyaz Ah.Hussain malla    Sumbal Bandipore    404    500    80.80%    
8    Ishfaq Ahmad Rather    Ab.Karim Rather     Pattan Baramulla    482    600    80.33%    
9    Fairoz Ahmad Reshi    Gh Mohd Reshi    Brain Nishat    393    500    78.60%    
10    Suhail Ahmad Bhat    Lt.Gh Mohd Bhat    Lar Ganderbal    382    500    76.40%    
11    Imran Bashir    Bashir Ahmad Sheikh    Nishat sgr    690    1000    69.00%    
12    Imtiyaz Ali Parray    Ali Mohammad Parray    Gund Hassi Bhat Sgr    343    500    68.60%    
13    Firdous Ahmad Rather    Ab.Ahad Rather    Alastang Ganderbal    340    500    68.00%    
14    Nisar Ahmad Baigh    Mohd Maqbool Beigh    Zoonimar Soura    475    725    65.52%    
21    Mohd Ibrahim    Akhoon Mohd Hussain    Kargil    295    500    59.00%    ST

Waiting List  of  Plumber Trade (Free Seat)
S.No    Name    Parrentage    Residance    M.Obt    M.Marks    % age    Remarks
1    Tariq Ahmad Rather    Monwar Ahmad Rather    Poonch Gund    326    500    65.20%    
2    Mohd Haneef Latoo    Mohd Abass Latoo    Lathi Mohalla Dal    324    500    64.80%    
3    Burhan Ali    Ali Mohd Najar    Bemina Sgr    385    600    64.17%    Backward
4    Irfan Ahmad Hakeem    Ab.Hamid Hakeem    Syed Pora Hazratbal    310    500    62.00%    
5    Suhail Shafi Dar    Mohd Shafi Dar    Habba Kadal Sgr    367    600    61.17%    
6    Nazir Ahmad Sofi    Mohd Yousuf Sofi    Howal Sgr    298    500    59.60%    
7    Aijaz Ahmad Bhat    Gh Mohd Bhat    Hazratbal Sgr    280    500    56.00%    
8    Irshad Ahmad Shuroo    Ab.Rehman Shuroo    Jamalatta Sgr    278    500    55.60%    
9    Adil Shafi wani    Mohd Shafi Wani    Nishat sgr    332    600    55.33%    
10    Arif ahmad sofi    Gh Mohd Sofi    Shalimar Sgr    332    600    55.33%    

Final Selection List  Plumber  Trade for the Session  August  2013 (Payment Seat)
S.No    Name    Parrentage    Residance    M.Obt    M.Marks    % age    Remarks
1    Imran Rashid Malik    Lt Ab.Rashid Malik    Lam Nishat Sgr    430    500    86.00%    
2    Suhail Ahmad Bhat    Lt.Gh Mohd Bhat    Lar Ganderbal    382    500    76.40%    
3    Nisar Ahmad Baigh    muhammad maqbool Baigh    B-pora Zanimar Soura    475    725    65.52%    
4    Burhan Ali    Ali Mohd Najar    Bemina Sgr    385    600    64.17%    
5    Mubashir Hameed     Ab.Hameed Bakshi    Saidapora Iddgah    305    500    61.00%    

Waiting List  of Plumber  Trade (Payment Seat)
S.No    Name    Parrentage    Residance    M.Obt    M.Marks    % age    Remarks
1    Muneer Ahmad Bhat    Gh Nabi Bhat    Narbal Beerwah    297    500    59.40%    
2    Adil Shafi wani    Mohd Shafi Wani    Nishat sgr    332    600    55.33%    
3    Showkat Ahmad Bhat    Ab.Rashid Bhat    Raram Tangmarg    263    500    52.60%    
4    Nazir hmad Malik    Ab.Rahim Malik    Alastang Ganderbal    256    500    51.20%    
5    Irshad Ahmad Dar    Bashir Ahmad Dar    kujar Ganderbal    240    500    48.00%    

Final Selection List of Front Office   Trade for the Session  August  2013 (Free Seat)
S.No    Name    Parrentage    Residance    M.Obt    M.Marks    % age    Remarks
1    Hadiya Ashraf    Mohd Ashraf    Safakadal Sgr    359    500    71.80%    F
2    Saima Zahoor    Zahoor Ahmad Dar    Naseembagh Hazratbal    251    500    50.20%    F
3    Iqra Ashraf    Mohd. Ashraf Mir    Safakadal Sgr.    248    500    49.60%    F
4    Asiya Hameed    Abdul Hameed Hakeem    Maisuma Gawkadal    235    500    47.00%    F
5    Saima Manzoor     Manzoor Ahmad Zarkoob    Khanyar Sgr    233    500    46.60%    F
6    Sumaira Jan    Gh Mohd Bhat    Shalimar Sgr    202    500    40.40%    F
7    Kulsuma Jalal    Jalal-u-din Bhat    Nishat Sgr    201    500    40.20%    F
8    Shaista Bashir    Bashir Ahmad Mir    Lal Bazar Sgr    200    500    40.00%    F
9    Kawsiya Nabi    Gh. Nabi Mistri    Jamalata Nawakadal    195    500    39.00%    F
10    Rehana Akhter    Gh Mohd    Nishat Sgr    176    500    35.20%    F
11    Aasiya    Farooq Ahmad Bhat    Natipora Sgr    176    500    35.20%    F

Final Selection List of  Cutting & Sewing Trade for the Session  August  2013 (Free Seat)
S.No    Name    Parrentage    Residance    M.Obt    M.Marks    % age    Remarks
1    Masrat Jan    Rafiq Ahmad Shah    Zewan Sgr    151    200    75.50%     F
2    Mudasir jan    Gh Mohd Shah    Dooru Anantnag    339    500    67.80%     F
3    Shazia Ismail    Mohd Ismail Gojree    Dalgate Sgr    338    500    67.60%     F
4    Nuzhat Nazir    Nazir Ahmad Bhat    Khanyar Sgr    336    500    67.20%     F
5    Rukaya Fayaz    Fayaz Ahmad    Haft yarbal Safakadal Sgr    525    800    65.63%     F
6    Azra Azhar    Nisar Ahmad Mahaldar    Zaina kadal , Esha Sahib    511    800    63.88%     F
7    Romisa Ali    Ali Mohd Malik    Ellahi Bagh Buchpotra    298    500    59.60%     F
8    Uzma Khan    Ghulam Mohd Khan    Safa Kadal    355    600    59.17%     F
9    Snober Jan    Gh Mohd Sofi    Safa Kadal    338    600    56.33%     F
10    Meenu Qadir    Gh Qadir Bhat    Shivpora Shr    275    500    55.00%     F
11    Sabah Ashraf    Mohd Ashraf Bhat    Bahawdin Sahib Nowhatta    471    858    54.90%     F
12    Farika Ambreen    Mohd Abdulla Darzi    Howal Sgr    267    500    53.40%     F
13    Mohd Saleem Khan    Mohd  Yousuf Khan    Patlipora Chattabal    255    500    51.00%     M
14    Iram Jan    Molivi Mohd Ahsan Nand    Handwara Kupwara    250    500    50.00%     F
15    Umi Heena     Bashir Ah.Ghassi    Lal Chowk Sgr    297    600    49.50%     F

Waiting List  of  Cutting  &  Sewing Trade (Free Seat)
S.No    Name    Parrentage    Residance    M.Obt    M.Marks    % age    Remarks
1    Snober Alie    Barkat Ali Alie    Baghwanpora Lalbazar    282    600    47.00%     F
2    Noor un Nisa    Ab.Ahad Bhat    Baghat Barzulla    203    500    40.60%     F
3    Gulshan Ara    Ab.Samad Najar    Soura Sgr    198    500    39.60%     F
4    Safiya Mehraj    Mehraj U Din Mir    Khanyar Sgr    227    600    37.83%     F
5    Rifat Parveen    Altaf Hussain Baba    Ahmad Nagar Sgr    292    825    35.39%     F
6    Neelam Qureshi    Farooq Ahmad Qureshi    Check Dara Harwan    347    1000    34.70%    Backward (F)
7    Sabiya    Gh Mohd Hamal    Ali Kadal Sgr    144    500    28.80%     F
8    Neelofar Jan    Mohammad Sideeq Kozgar    K K Moulla Srinagar                   

Final Selection List of Cutting & Sewing Trade for the Session  August  2013 (Payment)
S.No    Name    Parrentage    Residance    M.Obt    M.Marks    % age    Remarks
1    Fancy Jan    Lt.Ali Mohd    Panzeth Shampora Ang.    231    600    38.50%     F
2    Showkat Ahmad Mir    Ab. Ahad Mir    Batpora Sgr  * DC Available

Final Selection List of Draughtsman Mechanical Trade for the Session  August  2013 (Free Seat)
S.No    Name    Parrentage    Residance    M.Obt    M.Marks    % age    Remarks
1    Meahak Jan    Gh Mohd Chicken    Khanyar Sgr    437    500    87.40%    F
2    Sheikh Mehvish Aijaz    Sheikh Aijaz Ahmad    Khanyar Sgr    406    500    81.20%    F
3    Ummar Ibrahim    Mohd Ibrahim Dar    Tral Pulwama    394    500    78.80%    
4    Asma Rashid    Ab.Rashid Zaz    Khanyar Sgr    389    500    77.80%    F
5    Aqib Hussain Shahwali    Nazir Ahmad Shahwali    Khanyar Sgr    387    500    77.40%    
6    Hafsa Yaqoob Madani    Mohd Yaqoob Baba    Kawdara sgr    368    500    73.60%    F
7    Shoaib Mushtaq    Mushtaq Ahmad Misgar    Lalbazar Sgr    366    500    73.20%    
8    Naira farooq    Mohd Farooq Handoo    Koolipora Khanyar    362    500    72.40%    F
9    Hadiya Ashraf    Mohd Ashraf     Safa Kadal Sgr    359    500    71.80%    F
10    Peerzada Ayash Ali    Ali Mohd Masoodi    Numblal Pampore    348    500    69.60%    
11    Mudasir Ahmad Rah    Lt.Assadullah Rah    Buchpora Sgr    344    500    68.80%    
12    Gh Nabi Dar    Mohd Maqbool Dar    Buchpora Sgr    338    500    67.60%    
13    Riffat Yousuf    Mohd Yousuf Bhat    Pampore Pulwama    331    500    66.20%    F
14    Zahoor Aziz Dar    Ab.Aziz Dar    Batmaloo Sgr    302    500    60.40%    
15    Irshed  Iqbal Lone    Ab.Rehman Lone    Gureez Bandipor    190    500    38.00%    ST

Waiting List of Draughtsman Mechanical Trade (Free Seat)
S.No    Name    Parrentage    Residance    M.Obt    M.Marks    % age    Remarks
1    Asif Hamid Bhat    Ab.Hamid Bhat    Buchpora Sgr    293    500    58.60%    
2    Qadr ul Nisa    Mohd Akram Bhat    Khag Budgam    287    500    57.40%    F
3    Ab.Majid Dar    Gh.Mohi u din Dar    Batmaloo Sgr    285    500    57.00%    
4    Adil Hussain Shahwali    Nazir Ahmad Shahwali    Khanyar Sgr    277    500    55.40%    
5    Muzamil Ahmad Wani    Mohd Amin Wani     Prang Kagan    277    500    55.40%     RBA
6    Mehraj u Din Sheikh    Habibukllah Sheikh    Chadoora Budgam    273    500    54.60%     RBA
7    Nawaz Sharief    Mohd Sharief    Harni Punch     262    500    52.40%     ALC
8    Azrah Tariq Shah    Tariq Ahmad Shah    Ali Jan Road Sgr    259    500    51.80%    F
9    Iqrah  Ashraf    Mohd Ashraf Mir    Safa Kadal Sgr    248    500    49.60%    F
10    Aijaz Ahmad Shah    Gh Rasool Shah    Pandch Ganderbal    241    500    48.20%    

Final Selection List of Draughtsman Mechanical Trade for the Session  August  2013 (Payment)
S.No    Name    Parrentage    Residance    M.Obt    M.Marks    % age    Remarks
1    Asma Rashid    Ab.Rashid Zaz    Khanyar Sgr    389    500    77.80%    F
2    Khalid Lateef Dar    Lateef Ahmad Dar    Chattabal Sgr    280    500    56.00%    
3    Nawaz Sharief    Mohd Sharief    Harni Punch     262    500    52.40%    
4    Aijaz Ahmad Shah    Gh Rasool Shah    Pandch Ganderbal    241    500    48.20%    
5    Arjumand Shah    Mufti Habibulla Shah    Lalbazar Sgr    239    500    47.80%    F

Waiting List of Draughtsman Mechanical Trade (Payment)
S.No    Name    Parrentage    Residance    M.Obt    M.Marks    % age    Remarks
1    Suhail Mushtaq    Mushtaq Ahmad Baba    Chadoora Budgam    234    500    46.80%    
2    Seerat ul Afsa    Mohd Latief Sofi    Idd gah Sgr    217    500    43.40%    F
3    Mukhtar Yousuf Khan    Mohd Yousuf Khan    Manigam Ganderbal    213    500    42.60%    RBA
4    Mudasir Yousuf Khan    Mohd Yousuf Khan    Manigam Ganderbal    203    500    40.60%    RBA
5    Showkat Ahmad Najar    Ab.Rahim Najar    Ganderbal    197    500    39.40%    OSC

      Final Selection List of Tourist Guide Trade for the Session  August  2013 (Free)
S.No    Name    Parrentage    Residance    M.Obt    M.Marks    % age    Remarks
1    Sadab shafi    Mohd Shafi    Chattabal sgr    484    500    96.80%    
2    Waseem Akram     Mudasir Ahmad Mir    Shalimar Sgr    343    500    68.60%    
3    Aijaz Ahmad Rather    Mohd Aishaq Rather    Lalbazar sgr    290    500    58.00%    
4    Faheem ul Rashid    Ab.Rashid Pandit    Sheikhpora Budgam    260    500    52.00%    
5    Shahnawaz Rashid Malla    AB Rashid Malla    Waskora Lar Ganderbal    253    500    50.60%    
6    Mohd Safeer    Mohd Farid    Dalhori Rajouri    248    500    49.60%    
7    Fahad    Ab. Ahad Lone    Mehjoor Nagar Sgr    244    500    48.80%    
8    Suhail Nabi wani    Gh Nabi Wani    Chadoora Budgam    240    500    48.00%    
9    Ashiq Hussain Parray    Mohd Akber Parray    Hassi Bhat Sgr    231    500    46.20%    
10    Nasir Ayoub Beigh    Mohd Ayoub Beigh    Bota Kadal     217    500    43.40%    
11    Mudasir Ahmad Mir    Mohd Qazim Mir    Hassi Bhat Sgr    207    500    41.40%    
12    Mujtaba Ali Parray    Ali Mohd Parray    Hassi Bhat Sgr    205    500    41.00%    
13    Gulzar Ahmad Mattoo    Lt.Mohd Asgar Matoo    Moti Mohalla Dal    202    500    40.40%    
14    Zahoor Ahmad Parray    Ab.Ahad Parray    Bandgam Narbal    201    500    40.20%    
15    Mohd Yousuf Ganie    Mohd Abrahim Ganie    Hassi Bhat Sgr    199    500    39.80%    

Waiting List of Tourist Guide Trade (Free)
S.No    Name    Parrentage    Residance    M.Obt    M.Marks    % age    Remarks
1    Shaber Hussain Sofi    Gh Hussain sofi    Moti Mohalla Dal    197    500    39.40%    
2    Sajad Ahmad Reshi    Gh Mustafa reshi    Hassi Bhat Sgr    193    500    38.60%    
3    Ishfaq Ahmad Rather    Wali Mohd Rather    Chadoora Budgam    192    500    38.40%    
4    Mohd Irshad Dar    Gh Ahmad Dar    Hazratbal    191    500    38.20%    
5    Shabir Ahmad Mir    Mohd Qazim Mir    Hassi Bhat Sgr    190    500    38.00%    
6    Gulzar Hussain Sofi    Ali Mohd Sofi    Moti Mohalla Dal    186    500    37.20%    
7    Azhar Iqbal Bhat    Gh Ahmad Bhat    Shalimar Sgr    172    500    34.40%    
8    Shabir Ahmad Dar    Gh Mohmad Dar    Shahgund, Hajin    172    500    34.40%    
9    Mohd Yaseen Dar    Mohd Amin Dar    Shaheed Gunj    157    500    31.40%    
10    Danish Ahmad Magray    Gh Ahmad Magray    Tangmarg Bala                  MC
NOT ENCLOSED

Final Selection List of Tourist Guide Trade for the Session  August  2013 (Payment)
S.No    Name    Parrentage    Residance    M.Obt    M.Marks    % age    Remarks
1    Hafeezullah Sheikh    Mohd Sidiq Sheikh    Beerwah Budgam    223    500    44.60%    
2    Shabir Ahmad Mir    Mohd Qazim Mir    Hassi Bhat Sgr    190    500    38.00%    
3    Gh Nabi Ganie    Gh>Mohd Ganie    Chadoora Budgam    171    500    34.20%    

Final Selection List of Data Entry Operator Trade for the Session  August  2013 (Free Seat)
S.No    Name    Parrentage    Residance    M.Obt    M.Marks    % age    Remarks
1    Seema Shafi Sopori    Mohd. Shafi Sopori    Abi Guzar Lal Chowk    384    500    76.80%    
2    Farheen Bashir    Bashir Ahmad Gassi    Lal Chowk    336    500    67.20%    
3    Sehrul Nabi Sofi    Gh. Nabi Sofi    Fateh Kadal    302    500    60.40%    
4    Shafiya Rasool    Gh. Rasool Patloo    Dalal Mohalla, Zaina Kadal    274    500    54.80%    
5    Samin Jeelani    Gh Jeelani Byhaqi    Khothi Bagh Sgr    262    500    52.40%    
6    Mehfoza     GH. Mohd. Wani    Safa Kadal    239    500    47.80%    
7    Zahida Asma Shah    Ab.Rashid Shah    Nowshara sgr    237    500    47.40%    
8    Azra Fayaz     Fayaz Ah Mir    Nawpora     214    500    42.80%    
9    Sumaira Jan    Gh Mohd Bhat    Shalimar Sgr    202    500    40.40%    
10    Raziya Khaliq    Ab.Khaliq Rather    Ganderbal    186    500    37.20%    
11    Mariyama    Mohd Shafi Bhat    Nowshara sgr    169    500    33.80%    

 Final Selection List of Turner Trade for the Session  August  2013 (Free Seat)
S.No    Name    Parrentage    Residance    M.Obt    M.Marks    % age    Remarks
1    Jan Mohd Chopan    Mohd Ismail Chopan    Zawoora Sgr    294    500    58.80%    
2    Sameer Ahmad Bhat    Mohd Yousuf Bhat    Wuyan Pampore    272    500    54.40%    
3    Shahid Rashid Sheikh    Ab.Rashid Sheikh    Rainawari Sgr    228    500    45.60%    
4    Waseem Shafi Wani    Mohd Shafi Wani    Panthachowk Sgr    207    500    41.40%    
5    Aafaq Javid Malik    Javid Ahmad Malik    Nowshara Sgr    187    500    37.40%    
6    Ummer Jeelani    Gh Jeelani Sheikh    Razwan Beerwah    186    500    37.20%    

     Final Selection List of Health Sanitary Inspector Trade for the Session  August  2013 (Free Seat)
S.No    Name    Parrentage    Residance    M.Obt    M.Marks    % age    Remarks
1    Shakir Hafiz    Hafizulla Sheikh    Chadoora Budgam    387    500    77.40%    
2    Umeiya Amin    Ab Majid Bhatb     Tarabal Nawa kadal    377    500    75.40%    F
3    Shaista Mohi u din    Gh Mohi u din Ganie    Harwan Sgr    363    500    72.60%    F
4    Chestiya Nazir    Nazir Ah Bhat    Harwan Sgr    359    500    71.80%    F
5    Adil Yaqoob Madani    Mohd Yaqoob Baba    Kawdara    352    500    70.40%    
6    Shazia Tabasum    Gh Ah Gami    Khaniyar    333    500    66.60%    F
7    Aadil Ahmad Bhat    Gh Mohd Bhat    Nishat Sgr    333    500    66.60%    
8    Shugufta Saleem    Gh Mohd sheikh    Chadoora Budgam    329    500    65.80%    F
9    Riyaz Ah Bhat    Gh Nabi Bhat    Zakura Sgr    309    500    61.80%    
10    Mohd Mushtaq    Chandiya    Rajouri    305    500    61.00%    ST
11    Ishfaq Majid Ilayee    Ab Majid ilayee    Daharmunah Badgam    291    500    58.20%    
12    Bilal Ah War    Ali Mohd War    Ganderbal    286    500    57.20%    
13    Asrar Riyaz Reshie    Riyaz Ah Reshie    Safa Kadal    272    500    54.40%    
14    Saiqa Hamid     Ab Hamid Sheikh    Haba Kadal    263    500    52.60%    F
15    Shahnawaz Rashid    Ab.Rashid Malla    Lar Ganderbal    253    500    50.60%    
16    Javied Ahmad Hajam    Gh Nabi Hajam    Chadoora Budgam    250    500    50.00%    RBA
17    Bilkees Nazir    Nazir Ah Sheikh    Buchwara Dalgate    243    500    48.60%    F
18    Zuly Khan    Gh Mohd Khan    Saida Kadal Rainawari    239    500    47.80%    F
19    Suraya Rafee    Mohd Rafi Khan    Batamaloo    234    500    46.80%    F

Waiting  List of Health  Sanitary Inspector Trade (Free Seat)
S.No    Name    Parrentage    Residance    M.Obt    M.Marks    % age    Remarks
1    Aejaz Ahmad Bhat    Ab.Majeed Bhat    kokernag Anantnag    197    500    39.40%    RBA
2    Irfan Ahmad Khanday    Gh Mohd Khanday    Qamerwari Sgr    190    500    38.00%    
3    Imran Mohi u din    Gh Mohi u din Rather    Imam Sahib Shopian    188    500    37.60%    
4    Mohd Tayoab    Ab Subhan    Drass Kargil    182    500    36.40%     ST

Final Selection List of Health  Sanitary Inspector Trade for the Session  August  2013 (Payment)
S.No    Name    Parrentage    Residance    M.Obt    M.Marks    % age    Remarks
1    Shugufta Saleem    Gh Mohd sheikh    Chadoora Budgam    329    500    65.80%    F
2    Bilal Ah War    Ali Mohd War    Ganderbal    286    500    57.20%    
3    Asrar Riyaz Reshie    Riyaz Ah Reshie    Safa Kadal    272    500    54.40%    
4    Sajad Ahmad Mir    Ab.Gani Mir    Khag Budgam    263    500    52.60%    
5    Gulzar Ah Wani    Ab Rashid Wani    Treran Tangmarg    220    500    44.00%    

Waiting List of Health  Sanitary Inspector Trade (Payment)
S.No    Name    Parrentage    Residance    M.Obt    M.Marks    % age    Remarks
1    Shabir Ahmad Malik    Gh Ahmad Malik    Baghat Barzulla Sgr    217    500    43.40%    
2    Hadiul Islam    Peer Rafiq Ah.Shah    Imam Sahib Shopian    208    500    41.60%    
3    Ashraf John    Gh Mohd Ganayee    Koolipora Khanyar    195    500    39.00%    RBA
4    Tahir Firdous Khan    Firdous Ahmad Khan    Chadoora Budgam    192    500    38.40%    
5    Mohd Rafiq Wani    Mohd Shafi Wani    Baghat Barzulla Sgr    190    500    38.00%    
6    Shafiya Mehraj    Mehraj u din Mir    Qazipora Potushay    196    500    39.20%    F

Final Selection List of Dress Making Trade for the Session  August  2013 (Free)
S.No    Name    Parrentage    Residance    M.Obt    M.Marks    % age    Remarks
1    Mehnaz Khan    Nasir-u-din Khan    Khanyar, Sgr    373    500    74.60%    F
2    Dilshada     Ali Mohd    Howal Sgr    279    500    55.80%    F
3    Mudasir Jan    Ali Mohd. Jan    Habak Sgr    417    800    52.13%    F
4    Rukhsana Jan    Fateh Mohd Lone    Barzullla    240    500    48.00%    F
5    Khushboo    Mohd Ashraf    Dpathar Masjid Sgr    235    500    47.00%    F
6    Seerat-ul-aqsa    Mohd. Lateef sofi    Eidgah Sgr    217    500    43.40%    F
7    Shahida Jan    Ali Mohd. Jan    Habak Sgr    330    800    41.25%    F
8    Nowsheeba Ashraf    Mohd Ashraf Shah    Urdu Bazar Sgr    205    500    41.00%    F
9    Abida Ara    Gh. Mohd Patloo    Dalgate Sgr.    193    500    38.60%    F
10    Shabeera     Mushtaq Ah.Hakeem    Chattabal Sgr    191    500    38.20%    F
11    Neelofar Jan    Mohammad Sideeq Kozgar    K K Moulla Srinagar    291    850    34.24%    F
12    Jasmin    Gh.Hussain Joo    Howal Sgr    171    500    34.20%    F

Share this post

 

Slides

Slides of The Week


Spotlight

Spotlight

alt
President Pranab Mukherjee confers the Padma Vibhushan to Amitabh Bachchan, left, during a civil investiture ceremony at the Rashtrapati Bhawan, in New Delhi on 8-4-15. - AP Photo/ Manish Swarup
US President Barack Obama and first lady Michelle Obama fold their hands in Namaste gesture before their departure from Air Force Station Palam in New Delhi on 27-1-15. - PTI Photo/ Manvender Vashist
alt
British Prime Minister David Cameron with US actress Angelina Jolie, Special Envoy of the United Nations High Commissioner for Refugees, on the doorstep of Cameron's official residence at 10 Downing Street following their meeting in central London on June 11-6  - 2014:-AP/PTI
 

 

 

 
 
 
alt

Cartoon

Cartoon of The Week

JA slide show

Quote

Quote of the Week

To be trusted is a greater compliment than being loved.
George MacDonald

Share this post

 
 

Tours & Travels Partner

Live Healthy!

  • 03.06.15 Health >> Health News

    The controversy around Nestle's Maggi noodles has caused panic throughout the nation and it doesn't look like it will die down any time soon.

    After the initial test results by Uttar Pradesh Department of Food and Drug Administration (FDA) showed harmful levels of monosodium glutamate (MSG) and lead in Maggi, various states across India and even Bangladesh conducted tests on Maggi to find out whether the food product is safe or not.

    The controversy around Maggi has led to tests being conducted across the country.

    The entire controversy began when the UP FDA last month asked Nestle India to withdraw a batch of Maggi noodles "which were manufactured in February 2014" after it found high levels of added MSG, a taste enhancer, in the noodles and lead beyond permissible limits.

     

    Share this post

    Read more...
  • 16.03.15 Health >> Health News

     

    altJPNN|Pakistani authorities have arrested hundreds of parents

    Share this post

    Read more...
  • 15.02.15 Health >> Health News

    altJPNN|Washington|Snacking on almonds instead of carbs could reduce belly fat and lower the risk of heart disease, a new study has claimed.

    Share this post

    Read more...
  • 09.02.15 Health >> Health News

    altJPNN|Scientists have found a “reset button” for our biological clock, paving the way for more

    Share this post

    Read more...

Published From

J B. Plaza, Residency Road,
Srinagar Kashmir - 190001. (India) Phone: Office + 91 0194 2459303

Email:- editorjehlumpost@gmail.com
editor@jehlumpost.com
editorjehlumpost@rediffmail.com

Legal Advisor:- Shabnam Gani Lone
(Advocate) Supreme Court of India 

 altalt

 


 

Kashmir Travel Portal

Kashmir Hotels

Hotels in Kashmir - Book Now!