Department of Technical Education INDUSTRIAL TRAINING INSTITUTE WOMEN, SEER HAMDAN, Distt. Anantnag PROVISIONAL SELECTION LIST Candidates are provisionally selected for admission to various courses offered by this Institute purely on the basis of merit Print
User Rating: / 3
PoorBest 

Jehlum Post News


Department of Technical Education
INDUSTRIAL TRAINING INSTITUTE
WOMEN, SEER HAMDAN, Distt. Anantnag
Phone No:- 01932- 214656 E-mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it


PROVISIONAL SELECTION LIST


The following candidates are provisionally selected for admission to various courses offered by
this Institute purely on the basis of merit obtained by them in their qualifying examination for
the session 2013-14-15 subject to submission/verification of the following certificates in
original which will be retained by this office till the completion of training.
1. Marks certificates of the qualifying examination.
2. Date of birth certificate.
3. Permanent resident certificate.
4. Discharge certificate from the institute last attended.


Accordingly the provisionally selected candidates are advised to report this Institution within 5
(FIVE) working days from the date of publication of this notice for completing admission
formalities along with aforementioned certificates in original and to deposit prescribed fee
against proper receipt/G.R. the candidates who fails to report within said period, his/her
selection will be deemed as cancelled and the candidates in the waiting list in next order of
merit will be considered for admission against dropouts if any. The ex-trainees if any in the list
will not be considered, except for the trades where response is poor. The errors and omissions
any are accepted. The class work will start from the day of admission.
Trade: COPA Scheme: SCVT Category: Free Seats (Selected)
S.No
Name Of The
Candidate
Parentage Residence
Gender Marks
Obt.
%age Rmks
1 Imtiyaz Ah Bhat Gh Ahmad Bhat Mirpora Salia M 395 79
2 Waqar Ah Magray Abdul Rashid Magray Grendish
Ashmuqam
M 393 78.6
3 Adnan Iqbal Bhat Mohd Iqbal Bhat Seer Hamdan M 387 77.4
4 Waseem Ahmad
Zargar
Manzoor Ah Zargar Donipawa Ang M 380 76
5 Mohd Tahir Dar Manzoor Ah Dar Iqbal Abad Ang M 378 75.6
6 Peerzada Amir
Rashid
Peerzada Abdul
Rashid
Paith Dialgam M 377 75.4
7 Khalid Hussain
Hamami
Bashir Ah Hanami Aishmuqam M 374 74.8
8 Aidil Ah Khan Bashir Ah Khan Seer Hamdan M 360 72
9 Junaid Ah
Wachkoo
Gulzar Ah Wachkoo Latroo Ashmuqam M 358 71.6
10 Tabasum Akhter Gh Nabi Hajam Krangsoo Mattan F 357 71.4
11 Rabia Jan Ali Mohd.Bangi Bijbehara Ang. F 337 67.4
12 Manjum Idris Mohammad Idris Tak New Colony
Bijbehara
F 335 67
2
13 Aarifat Jan Mushtaq Ah Mir Awanpora Salia F 318 63.6 WC
14 Rabia Yaqoob Mohd Yaqoob Dar Ganipora Mattan F 313 62.6 WC
15 Bilqeesa Parveen Dilawer Khan Seer Hamdan F 312 62.4 WC
16 Nuzhat Mushtaq Mushtaq Ah Ganaie Hutmarah F 307 61.4 WC
17 Shabnum Rasool Gh Rasool Sheikh Krangsoo Mattan F 300 60 WC
18 Saima Jan Ab Rehman Rather Manigam Seer F 285 57 WC
19 Sheeraza Akhter Mohd Yousuf Itoo Hassan Noor F 284 56.8 WC
Trade: COPA Scheme: SCVT Category: Free Seats (Waiting)
S.No
Name Of The
Candidate
Parentage Residence
Gender Marks
Obt.
%age Rkms
1 Jahangir Ah.Ganie Bashir Ah.Ganaie Seer Hamdan M 334 66.8
2 Sartaj Ah Pala Gh Rasool Pala Seer Hamdan M 331 66.2
3 Khalid Mehraj Mir Hafiz Ullah Mir Latroo Ashmuqam M 326 65.2
4 Mushtaq Ah Wani Ab Salam Wani Seer Hamdan M 324 64.8
5 Arif Jabar Dar Mohd Jabar Dar Seer Hamdan M 324 64.8
6 Mairaj Ul Din Dar Mohd Khalil Dar Seer Hamdan M 317 63.4
7 Fayaz Ah Padder Ab Rehman Padder Seer Hamdan M 300 60
8 Mushtaq Ah Teeli Gh Rasool Teeli Anzwalla Ang M 298 59.6
9 Mohd Shafi Lone Manzoor Ah Lone Seer Hamdan M 294 58.8
10 Farooq Ah Khan Gh Mohammad Khan Seer Hamdan M 293 58.6
11 Shakir Ah Mir Mohd Shafi Mir Hardu Sichen M 291 58.2
12 Asi Jan Mohd Ashraf Dar Chee Ang F 283 56.6
13 Nazir Ah Bhat Gh Mohi Ud Din
Bhat
Kullar Bunpora M 275 55
14 Nazir Ah Bhat Gh Mohi Ud Din Bhat Kullar Bunpora M 275 55
15 Fehmeeda Akhter Mohd Yousuf Itoo Hassan Noor F 271 54.2
16 Shazia Akhter Gh Mohi Ud Din Mir Shripora Ang F 269 53.8
17 Jasmeena Akhter Gh.Nabi Ganaie Chee Ang F 263 52.6 WC
18 Urfi Jan Ab Aziz Bhat Darigund
Srigufwara
F 256 51.2 WC
19 Tansheela Shafi Mohd Shafi Khanday Anchidora Ang F 252 50.4 WC
Trade: COPA Scheme: SCVT Category: Payment seats (Selected)
S.No
Name Of The
Candidate Parentage Residence
Gender Marks
Obt %age Rkms
1
Shazia Akhter Gh.Mohuddin Mir Shirpora Ang F 269 53.8
2
Abid Hussain Bhat Gh.Mohd.Bhat Krangsu Mattan M 264 52.8
3 Muzamil Mohuddin Gh.Mohuddin Dar Khandipara
Harnag
M 263 52.6
3
4
Kafil Ahmad Mir Gh.Mohuddin Mir Shirpora Ang M 258 51.6
5
Jami Jan Mohd.Ashraf Pala Mattan Akura F 257 51.4
6
Masooda Akhter Mohd.Yusuf Lone Pazalpora
Bijbehara
F 247 49.4 WC
Trade: COPA Scheme: SCVT Category: Payment seats (Waiting)
S.No
Name Of The
Candidate Parentage Residence
Gender Marks
Obt %age RMKS
1
Arif Ahmad Reshi Gh.Mohuddin Reshi Dethu Ang M 251 50.2
2
Firdosa Jan Gh.Hassan Wani Kothsu
Srigufwara
F 240 48
3
Nadeem Yusuf
Sheikh
Mohd.Yusuf Sheikh Palpora Dialgam F 225 45
4
Gowsy Jan Manzoor
Ahmad.Hajam
Anchidora Ang F 217 43.4
5
Mysar Jan Hafizullah Mir Latroo
Aishmuqam
F 216 43.2
6
Ishfaq Majeed
Malik
Ab.Majeed Malik Batakote
Pahalgam
M 206 41.2
Trade: Software Application. Scheme: SCVT Category: Free Seats (Selected)
S.no
Name of the
candidate Parentage Residence
Gender
Mks obt %age Rmks
1 Sajad Ah.Beig Gh.Mohammad Beig
Grend
Aishmuqam
M
555 74
2 Rifat Ara Gh.Nabi Nadaf Khanwari Mattan F 543 72.4
3 Razia Jan Gull.Mohd.Rather Pehroo Anantnag F 490 65.33
4 Yasir Ah.Wagay Gulzar Ah Wagay Seer Hamdan M 482 64.26
5 Shabir Ah.Hajam Gh.Nabi.Hajam Kawarigam M 316 63.2
6 Ridwana Nazir Nazir Ah.Bhat
Grend
Aishmuqam
F
441 58.8
7 Rabia Yaqoob Mohd.Yaqoob.Dar
Ganaiepora
Mattan
F
437 58.26
8
Syed Tariq
Ahmad Syed.Mohd.Akhter Seer Hamdan
M
341 56.83
9 Shaista Farooq Farooq Ah.Wani Mirpora Salia F 425 56.66
10 Romi Jan Ab.Hamid.Padder Seer Hamdan F 425 56.66
11
Adil
Hussain.Hajam Gh.Nabi.Hajam
Krangsoo
Mattan
M
281 56.2
12
Muzamill Mohi
Ud Din
Gh.Mohi Ud Din
Dar
Khandipora
Harnag
F
327 54.5
13 Janib Rehman Ab.Rehman.Bhat Seer Hamdan M 405 54
14
Shan.Mohamma
d.Bhat Fayaz.Ah.Bhat
Krangsoo
Mattan
M
388 51.73
15 Shazia Nazir Nazir.Ah.Sheikh Seer Hamdan F 387 51.6
16 Asifa Wani Mohd.Jabbar.Wani Seer Hamdan F 306 51
17 Malik Sabzar Gh.Mohd.Malik
Pranbawan
Mattan
M
305 50.83
18 Rohie Jan Mohd.Ashraf.Shah Kanelwon F 298 49.66
19 Beenish.Tariq Tariq.Ahmad.Ganie Paibugh Mattan F 372 49.6
Trade: Software Application. Scheme: SCVT Category: Free Seats (Waiting)
S.no
Name of the
candidate Parentage Residence
Gender
Marks obt %age Rmks
1 Ridwana Hussain Mohd.Hussain.Mir Donipawa Ang. F 369 49.2
2 Azharud Din Ab.Salam.Shah Seer Hamdan M 366 48.8
3
Showkat
Ah.Tantray
Mohd.Sultan.
Tantray Seer Hamdan
M
359 47.86
4
4 Rayees Ah.Ganie Gh.Nabi.Ganie
Poshcreed.
Nowgam
M
233 46.6
5
Khurshid
Ah.Ganai Ab.Khaliq.Ganai
Ranipora
Shangas
M
276 46
6 Gulabi Akhter Gh.Nabi.Ganaie Seer Hamdan F 340 45.33
7 Aaqib Ah.Ganai Nisar Ah.Ganai Paibugh Mattan M 340 45.33
8 Jami Jan Mohd.Ashraf.Pala Akura Mattan F 335 44.66
9 Ruqayah Parveen
Mohd.Ahsan.
Rather
Mahind
Bijbehara
F
267 44.5
10 Sameeda Saleem Mohd.Saleem.Sofi
Mahind
Bijbehara
F
261 43.5
11 Humara Shafi Mohd.Shafi.Shah Naibasti Ang. F 258 43
12
Mubashira
Akhter Gh.Qadir.Najar
Kheram.
Bijbehara
F
317 42.26
13 Tasleema Rashid Ab.Rashid.Nengroo Khiram F 316 42.13
14 Gazala Fayaz Fayaz.Ah.Sheikh
Ganaiepora
Mattan
F
315 42
15 Bismah Tahir Mohd.Tahir.Shah Dangerpora Ang. F 304 40.53
Trade: Software Application. Scheme: SCVT Category: Payment Seats (Selected)
S.no Name of the
candidate
Parentage Residence Gender Marks
obt
%age
1
Shahid Ahmad
Magrey Gh.Qadir Magrey Aishmuqam
M
375 50
2
Shaheena
Mushtaq Mushtaq Ah.Khan
Goriwan
Bijbehara
F
363 48.4
3
Mohd.Imran
Bhat Gh.Mohd.Bhat Seer Hamdan
M
285 47.5
4
Mubasher
Ah.Salroo Ab.Majeed Salroo Hutmurah
M
271 45.16
5 Shugufta Jan Gh.Mohd.Mir Sallar F 255 42.5
6 Nusrat Nisar Nisar Ahmad.Mir Donipawa Ang. F 251 41.83
Trade: Software Application. Scheme: SCVT Category: Payment Seats (Waiting)
S.no Name of the
candidate
Parentage Residence Gender Marks obt %age
1 Rifat Bashir Bashir Ah.Najar Latroo Aishmuqam F 249 41.5
2 Yasmeena Akhter Mohd.Ismail.Bhat Kandipora Bijbehara F 247 41.16
3 Urfee Jan Mohd.Rafiq.Wani Sarnal Ang. F 241 40.16
Trade: Domestic House Keeping Scheme: SCVT Category: Free Seats (Selected)
S.No
Name Of The
Candidate
Parentage Residence Gender Marks
Obt
%age Rmks
1 Ishfaq Hussain Ganie Gh. Hassan Ganie Kullar M 356 71.20
2 Wakeel Ahmad Teeli Ab.RashidTeeli Bijbehara M 335 67.00
3 Bashir Ahmad Teeli Gh.Mohd.Teeli Seer Hamdan M 310 62.00
4 Mohd.Musroor
Padder
Mohmad.
Amin.
Padder
Nanil M 280 56.00
5 Basharat Ayaz Gh.Mohd.
Ganai
Ganaipora
Mattan
M 273 54.60
6 Aamer Gulzar Gulzar Ah.Sofi Bijbehara M 259 51.80
7 Shaib Ahmad
Ahanger
Ab.Ahad Ahanger Bijbehara M 257 51.40
8 Danish Majeed Ab.Majed Bhat Hutmurah M 257 51.40
5
9 Tariq Ahmad Bhat Bashir Ahmad Bhat Akura M 253 50.60
10 Ajaz Gull Gh.Nabi.Bhat Bijbehara M 241 48.20
11 Wani Rohie Bashir Bashir Ahmad Wani Kuhudwani F 234 46.80 WC
12 Yasmeena Akhter Ab.Rashid
Shaikh
Chittergul F 214 42.80 WC
13 Rukhsana Gull Bashir Ahmad Reshi Akad F 208 41.60 WC
14 Jozi
Farooq
Farooq Ah.Bhat Chandrigam F 193 38.60 WC
15 Roomee Jan Gulzar Ahmad Bhat Hutmurah F 186 37.20 WC
16 Shahnaza Akhter Ab.Salam Ganaie Banderpora
Kanelwon
F 185 37.00 WC
17 Yasmeena Akhter Ab.Khaliq Shah Siligam F 185 37.00 WC
18 Najma Rashid Ab.Rashid Najar Hutmurah F 184 36.80 WC
19 Masin Jan Mohd.Amin Shah Siligam F 175 35.00 WC
Trade: Domestic House Keeping Scheme: SCVT Category: Free Seats (Waiting)
S.No
Name Of The
Candidate
Parentage Residence Gender Marks
Obt
%age Rmks
1 Tufail Ibni Nazir Nazir Hussain
Darsaroo
Bijbehara M 240 48.00
2 Suhail Ah.Halwai Gul.Mohd.
Halwai
Bijbehara M 238 47.60
3 Irshada Manzoor Peer Manzoor Ahmad Nowgam
Shangas
M 236 47.20
4 Umar Maqbool Mohd.Maqbool Ganai Bijbehara M 230 46.00
5 Said Ul Din Dar Gh.Rasool Dar Hutmurah M 230 46.00
6 Waseem Yousuf
Ahanger
Mohd.Yousuf
Ahanger
Bijbehara M 226 45.20
7 Yasir Nazir Dar Nazir Ah.Dar Nanil M 224 44.80
8 Mudasir Ahmad
Padder
Ab.Rehman
Padder
Nanil M 223 44.60
9 Muzaffar Ahmad
Shargogray
Mohd.Akbar
Shargogray
Seer Hamdan M 215 43.00
10 Ishtiayq Ahmad
Dar
Wali Mohd.Dar Diyaroo
Aishmuqam
M 213 42.60
11 Javaid Ah.Padder Ab.Salam Padder Nowgam
Aishmuqam
M 210 42.00
12 Imtiyaz Ahmad
Najar
Gh.Hassan Najar Panzmulla
Salia
M 207 41.40
13 Basit Hussain
Khaki
Ab.Majeed Khaki Hassannoor M 205 41.00
14 Salman Ashraf Dar Mohd.Ashraf Dar Nanil M 202 40.40
15 Aashaq Hussain
Shaikh
Gh.Mohd.
Shaikh
Nanil M 201 40.20
16 Hilal Ah. Sheikh Gh.Nabi Sheikh Payibugh
Mattan
M 188 37.60
17 Afaq Ahmad Khan Gh.Rasool Khan Seer Hamdan M 187 37.40
18 Rouf Ahmad Wani Mohd.Ismail Wani Ahrigool M 179 35.80
19 Sajad Ah.Khan Mohd.Yousuf Khan Seer Hamdan M 168 33.60
Trade: Domestic House Keeping Scheme: SCVT Category: Payment Seats (Selected)
S.No
.
Name Of The
Candidate Parentage Residence
Gender
Mks obt %age
1
Younus Ahmad
Magloo
Gh.
Mohammad
Magloo
Kanelwon
Bijbehara
M
214 42.80
2 Abid Manzoor Pala Manzoor Ahmad Pala Akoora Mattan M 201 40.20
3 Ulfat Rehman Ab.Rehman Koka Seer Hamdan F 195 39.00
4 Shafia Mohiud Din Gh.Mohiud Din Dar Seer Hamdan F 188 37.60
5 Bilal Yousuf
Mohd.Yousuf
Ganaie Seer Hamdan
M
188 37.60
6
Rafi Jan Ab.Rashid Malla Liver Sallar F 161 32.20
WC
Trade: Domestic House Keeping Scheme: SCVT Category: Payment Seats (Waiting)
S.No
.
Name Of The
Candidate Parentage Residence
Gender Marks
obt %age
1
Mehrajud din Sofi Mohd.
Ramzan
Sofi
Latroo
Aishmuqam
M 182 36.40
6
2
Yaseer Ahmad
Parray
Gh.Qadir
Parray
Panchal
pora
Salia
M 182 36.40
3
Subzar Ahmad
Khan
SonaUllah Khan Seer Hamdan M 174 34.80
4
Manzoor Ahmad
Bhat
Gh.Rasool
Bhat
Arigohal M 168 33.60
Trade: Draughtsman Civil Scheme: SCVT Category: Free Seats (Selected)
S.No Name Of The
Candidate
Parentage Residence Gender Mks
obt
%Age Rmks
1 Abid Hussain Mir Late Ali Mohd.Mir Donipawa M 380 76
2 Ashiq Hussain
Wagay
Noor Mohd.Wagay Krangsoo Mattan M 368 73.6
3 Javaid Ah.
Wani
Bashir Ah.Wani Shamsipora
Mattan
M 362 72.4
4 Suhail Ah Ganai Mohd.Saidullah
Ganai
Sichen Ang M 362 72.4
5 Javaid Khursheed
Gatoo
Khursheed Ah.Gatoo Bijbehara M 360 72
6 Javaid Ah.
Sheikh
Late Ab.Rehman
Sheikh
Poshcreed
Nowgam
M 359 71.80
7 Tabasum Akhter Gh.Nabi.
Hajam
Krangsoo
Mattan
F 357 71.40
8 Furkan Shafiq Shafiqah.
Khaki
Sarnal Ang M 355 71.00
9 Ruhila Nabi Gh.Nabi.Dar Panchalpora
Salia
F 316 63.2
WC
10 Ulfat Jan Mohd.
Saidullah Ganai
Sichen Ang F 301 60.2 WC
11 Rifat Ayoub Mohd.Ayoub.
Dar
Veeri
Bijbehara
F 299 59.80 WC
12 Nazia Ayoub Mohd.Ayoub.
Dar
Veeri
Bijbehara
F 294 58.80 WC
13 Suriya Jan Gh.Mohd.Bhat Bewara
Bijbehara
F 294 58.80 WC
14 Munaza Altaf Altaf Ah.Sofi Shirpora Ang F 273 54.6 WC
15 Shazia Akhter Gh.Mohud din
Mir
Shirpora Ang. F 299 53.80 WC
Trade: Draughtsman Civil Scheme: SCVT Category: Free Seats (Waiting)
S.No Name Of The
Candidate
Parentage Residence Gender Mks
Obt.
%Age Rmks
1 Abid Hussain
Bhat
Bashir Ah.Bhat Krangsoo
Mattan
M 354 70.8
2 Faisal Bashir
Wagay
Bashir Ah.Wagay Shirpora Ang M 353 70.6
3 Aushaq Hussain
Malla
Mohd.Shaban
.Malla
Quimoh
Kulgam
M 352 70.4
4 Mir Nasrullah Hamidullah Mir Kullar M 349 69.8
5 Mohd.Iqbal
Ganai
Ab.RahimGanai Poshcreed
Srigufwara
M 344 68.8
6 Bilal Ah.Khan Nazirah.Khan Adlash Magam M 330 66
7 Shariq Yousuf Mohd.Yusuf Khan Seer Hamdan M 329 65.8
8 Khalid Mehrajmir Hafizull Ah Mir Latroo
Aishmuqam
M 326 65.2
9 Josy Nasreen Gh.Mohd.Ganai Kheram
Bijbehara
F 227 45.40 WC
10 Rooma Jan Ab.Rehman
Bhat
Seer Hamdan F 222 44.4 WC
11 Baby Jan Mohd.Yaqoob Mir Furrah
Bumthan
F 211 42.20 WC
12 Yasmeena
Akhter
Gh.HassanBhat Seer Hamdan F 170 34.00 WC
13 Murtaza Ali Wani Ali Mohd.Wani Seer Hamdan M 279 55.80
14 Javaid Ah.
Wagay
Mohd.Ramzan
Wagay
Krangsoo
Mattan
M 276 55.20
15 Abid Amin
Sheikh
Mohd.Ameen
Sheikh
Krangsoo
Mattan
M 275 55.00
7
Trade: Draughtsman Civil Scheme: SCVT Category: Payment Seats (Selected)
S.No
Name Of The
Candidate Parentage Residence
Gender Mks
Obt %age
1 Mustaq Ah Teli Gh Rasool Teli Anzawalla Ang M 298 59.6
2 Saima Jan A b R e h m an Rather Manigam Seer F 285 57
3 Sajad Ah Beig Gh Mohd Beig Ashmuqam M 280 56
4
Shazia Akhter Gh Mohi Ud Din
Mir
Shripora Ang F 269 53.8 WC
5 Suheema Amin Mohd Amin Mallah Hutmarah Ang F 256 51.2 WC
Trade: Draughtsman Civil Scheme: SCVT Category: Payment Seats (Waiting)
S.No
Name Of The
Candidate Parentage Residence
Gender Mks
Obt %age
1 Junaid Yousuf Mohd Yousuf Mir Qazibag Ang M 276 55.2
2 Kafil Ah Mir Gh Mohi Ud Din
Mir
Shripora Ang M 258 51.6
3 Mobashir Ah
Ganai
Mohd Monawar
Ganai
Poshkreed Ang M 253 50.6
4 Asmat Aara Late Ali Mohmmad
Mir
Donipowa F 236 47.2
5 Masarat Jan Ab Rehman Rather Manigam Seer F 230 46
Trade: Dress Making Scheme: SCVT Category: Free Seats (Selected)
S.No Name Of The
Candidate
Parentage Residence Gender Mks
Obt
%age Rmks
1 Aabid Hussain Ab.Salam Ganai Nanil Ang. M 328 65.60
2 Nusrat Jan Sonaullah Khan Butpora Mattan F 223 44.60
3 Naveeda Akhter Mohd.Abbas Ganai Sarnal Ang F 222 44.40
4 Rubiyaya Jan Ab.Aziz Hazam Sallar F 218 43.60
5 Rifat Ara Gh.Nabi.Nadaf Khanwari.Matan F 218 43.60
6 Samreena Akhter Mohd.Ramzan
Wani
Mirpora Salia F 216 43.20
7 Tansheela Shafi Mohd.Shafi.
Khanday
Panditpora
Anchidora
F 213 42.60
8 Shameema
Akhter
Mohd.Ismail.
Wagay
Hugam.Srigufwa
ra
F 211 42.20
9 Roheena Gull Gulzar Ahmad
Pandit
Chandpora
Kanelwon
F 210 42.00
10 Fozya Gull Gh.Mohd.Ganai Kheram
Srigufwara
F 209 41.80
11 Shaheena
Mushtaq Khan
Mushtaq Ah.Khan Goriwon
Bijbehara
F 209 41.80
12 Sumaya Maqsood Maqsood Ahmad
Dar
Bijbehara F 208 41.60
13 Roheela Jan Nisar Ah.Wani Seer Hamdan F 205 41.00
14 Afeera Majeed Ab.Majeed Akhoon Kheram
Srigufwara
F 204 40.80
15 Subiya Yousf Mohd.Yousf Pala Akura Mattan F 202 40.40
Trade: Dress Making Scheme: SCVT Category: Free Seats (Waiting)
S.No Name Of The
Candidate
Parentage Residence Gender Mks
Obt
%age Rmks
1 Anjuma Akhter Gh.Mohd.Mir Chandpora
Kanelwon
F 202 40.40
2 Mysar Jabeen Mohd.Ismail Wani Batakota
Pahalgam
F 223 44.60
3 Rouma Jan Ab.Rehman Bhat Seer Hamdan F 222 44.40
4 Rukeya Jabbar Mohd.Jabbar Bhat Kawarigam F 218 43.60
5 Neelofar Jan Mohd.Akbar Bhat Liver Sallar F 218 43.60
8
6 Mysar Jan Hafizullah Mir Latroo
Aishmuqam
F 216 43.20
7 Tasleema Akhter Late.Ghulam Qadir
Tantray
Iram Colony
Ainoo Brai
F 213 42.60
8 Sameena Jan Ghulam.Hassan
Wani
Malakad Seer F 211 42.20
9 Feroza Akhter Late.Mohd.Abdulla
.Sofi
Marhama
Sangam
F 210 42.00
10 Rubyia Jan Mohd.Shaban
Rather
Chetrus Budroo F 209 41.80
11 Meenu Akhter Gh.Qadir.Khan Liver Sallar F 209 41.80
12 Dursameen Jan Peer
Mohd.Hussain
Adlash Magam F 208 41.60
13 Shabnum
Hassan
Gh.Hassan.
Ganai
Chee Ang F 205 41.00
14 Roomi Jan Gh.Nabi.Ganai Bijbehara F 204 40.80
15 Asifa Akhter Nazir Ahmad Baba Grendish
Aishmuqam
F 202 40.40
Trade: Dress Making Scheme: SCVT Category: Payment Seats (Selected)
S.No Name Of The
Candidate
Parentage Residence Gender Marks
Obt
%age Rmks
1 Shamima Akhter Mohd.Yousf Mir Bongund Matan F 240 48
2 Anjuma Akhter Ghulam Ah.Mir
Chandpora
Kanelwon
F
224 44.8
3 Rubia Jan Mohd.Iqbal.Ganie
Hugam
Srigufwara
F
223 44.6
4 Ruqya Jabbar Mohd.Jabbar.Bhat Kwarigam F 218 43.6
5 Rumysa Rasool Gh.Rasool.Dar
Chandpora
Kanelwon
F
216 43.2
Trade: Dress Making Scheme: SCVT Category: Payment Seats (Waiting)
S.No Name Of The
Candidate
Parentage Residence Gender Marks
Obt
%age Rmks
1 Tabasum
Mushtaq
Mushtaq
Ah.Tantray
Hassan Noor F 213 42.6
2
Imtiaz Ah.Reshi
Mohd.Abdullah.
Reshi Nanil Ang.
M
210 42.00
3 Dursameen Jan Peer
Mohd.Hussain
Adlash.Muqam F 208 41.6
4 Shabroza Jan Ali Mohd.Nengroo Hugam
Srigufwara
F 197 39.4
5 Roufa Jan Gh.Mohuddin Mir Chandpora
Kanelwon
F 195 39
Trade : Plumber Scheme: SCVT Category: Free Seats (Selected)
S.No. Name Of The
Candidate
Parentage Residence Gender Mks
Obt
%age Rmks
1 Mohd.Shafi
Zargar
Mohd.Abdullah
Zargar
Shangus Ang M 514 73.43
2 Asif Ahmad Wani Gh.Rasool Wani Schichan Ang M 364 72.80
2 Sheeraz Ahmad
Wagay
Gulzar Ahmad
Wagay
Krangsu Mattan M 364 72.80
3 Khurshid Ahmad
Bhat
Mohd.Akram Bhat Mattan M 358 71.60
4 Bashir Ahmad
Bhat
Gh.Rasool Bhat Dethu Shangus M 346 69.20
5 Fayaz Ahmad
Sheergojri
Ab Rehman
Sheergojri
Shangus Ang M 342 68.40
6 Abid Hussain
Bhat
Gh.Mohd Bhat Krangsu Mattan M 314 62.80
9
7 Fayaz Ahmad
Lone
Mohd.Akbar Lone Mirgund Ang M 184 61.33
8 Shabir Ahmad
Waza
Gull Mohd.Waza Srigufwara
Bijbehara
M 303 60.60
9 Lateef Hussain
Khanday
Mohd.Rajab
Khanday
Khandpora
Krangsu
M 283 56.60
10 Zahid Ahmad
Hajam
Gulzar Ah.Hajam Krangsu Mattan M 338 56.33
11 Ramees Ahmad
Malik
Ali Mohd.Malik Chandrigam
Ang
M 275 55.00
12 Javaid Ahmad
Wagay
Mohd.Ramzan
Wagay
Krangsu Mattan M 273 54.60
13 Kafil Ahmad Mir Gh.Mohuddin Mir Shirpora Ang M 270 54.00
14 Bilal Ahmad
Parrey
Gh.Quadir Parrey Salia
Panchalpora
M 269 53.80
15 Rafi Ahmad
Ahanger
Gh.Ahmad
Ahanger
Srigufwara
Bijbehara
M 262 52.40
Trade : Plumber Scheme: SCVT Category: Free Seats (Waiting)
S.No. Name Of The
Candidate
Parentage Residence Gender Mks
Obt
%age Rmks
1 Shahid Hussain
Bhat
Gh.Nabi Bhat Mattan Ang M 254 50.80
2 Aadil Mushtaq Mushtaq Ahmad
Mir
Chaki Hassan
Abad
M 236 47.20
3 Sareer Ahmad
Ganaie
Gull Mohd.Ganaie Seer Hamdan M 180 45.00
4 Nadeem Ahmad
Lone
Ab.Salam.Lone Mirgund Ang M 224 44.80
5 Tariq Ahmad
Sheikh
Mohd.Ayub Sheikh Sombura
Nowgam
M 214 42.80
6 Ishfaq Rasool
Shah
Gh.Rasool Shah Hugam Matan M 211 42.20
7 Imtiaz Ahmad
Reshi
Gh.Ahmad Reshi Hassanpora
Bijbehara
M 202 40.40
8 Javaid Ahmad
Ganie
Mohd.Sultan
Ganie
Donipawa Ang M 297 39.60
9 Yasir Arfat Sanaullah Khan Seer Hamdan M 192 38.40
10 Aamir Mushtaq Mushtaq Ahmad
Shah
Achabal Ang M 180 36.00
11 Adil Shafi Sheikh Mohd.Shafi Sheikh Ganaiepora
Mattan
M 174 34.80
12 Tariq Ahmad
Ahanger
Gh.Rasool Ahanger Seer Hamdan M 160 32.00
13 Abid Ahmad
Bhat
Ab Rahim Bhat Kullar M 341 68.2
14 Nazir Ahmad
Bhat
GH Mohi-ud-din
Bhat
Kullar (bunpora) M 275 55
15 Basit Hussan
Khaki
Ab Majeed Khaki Hassan Noor M 205 41
Trade : Plumber Scheme: SCVT Category: Payment Seats (Selected)
S.No
.
Name Of The
Candidate
Parentage Residence Gender Marks
Obt
%age Rmks
1
Javid Ahmad
Bhat Habibullah Bhat Dethu Shangus
M
249 49.80
2
Nadeem Ahmad
Lone Ab.Salam Lone Mirgund Ang
M
224 44.80
10
3
Mohd.Iqbal
Sheikh Amber Sheikh Mirdanter Ang
M
325 38.24
4 Mohd.Abid Mir Gh.Mohd.Mir Mattan Ang
M
227 37.83
5 Mohd.Iqbal Dar Mohd.Akber Dar Mirdanter Ang
M
320 37.65
Trade : Plumber Scheme: SCVT Category: Payment Seats (Waiting)
S.No
.
Name Of The
Candidate
Parentage Residence Gender Marks
Obt
%age
1
Arshad Hussain
Wagay Ab.Hamid Wagay
Qazi Mohalla
Ang
M
404 37.58
2 Reyaz Ahmad Mir Mohd.Amin Mir
Shistrogram
Doru
M
255 34.00
3
Tariq Ahmad
Ahanger Gh.Rasool Ahanger Seer Hamdan
M
160 32.00
Trade : Pre-Preparatory School ManagementScheme: SCVT Category: Free Seats (Selected)
S.No
.
Name Of The
Candidate
Parentage Residence Gender Marks
Obt
%age Rmks
1 Roomisa Akhter Ali Mohd.Hajam Krangsoo Mattan F 326 65.20
2 Farooq Ah.Khan Gh.Mohd.Khan Seer Hamdan M 293 58.60
3 Rohie Jan Mohd.Ashraf.Shah Kanelwon F 292 58.40
4 Yasmeena Safder Safder Ali Mir
Wallarhama
Pahalgam
F
289 57.80
5
Towseef
Ahmad.Bhat Gh.Hassan Bhat Hutmurah
M
280 56.00
6 Sumi Jan
Mohd.Abdullah.Dank
oo Siligam
F
277 55.40
7 Jami Jan Mohd.Ashraf Pala Akura Mattan F 257 51.40
8 Shaista Akhter Mushtaq Ah.Bhat Seer Hamdan F 249 49.80
9 Ulfat Jan Mohd.Akbar.Bhat Mattan F 249 49.80
10 Anisa Rehman Ab.Rehman Koka Seer Hamdan F 245 49.00
11
Rawoof Ahmad
Padder Gh.Mohd.Padder Salia Mirpora
M
245 49.00
12 Ishrat Qasim Itoo Mohd.Qasim Itoo Pehroo Ang. F 243 48.60
13 Kashifa Hassan Gh.Hassan Bhat Seer Hamdan F 241 48.20
14 Aasifa Wani Mohd.Jabbar Wani Seer Hamdan F 239 47.80
15 Shazia Nazir
Nazir Ahmad
Sheikh Seer Hamdan
F
238 47.60
Trade : Pre-Preparatory School Management Scheme: SCVT Category: Free Seats (Waiting)
S.No
.
Name Of The
Candidate
Parentage Residence Gender Marks
Obt
%age Rmks
1 Roheena Gull Gulzar Ah.Pandit
Chandpora
Kanelwon
F
237 47.40
2 Muzamil Jan Ab.Gani Parray Nanil F 236 47.20
3 Romi Jan Ab.Hamid Padder Seer Hamdan F 236 47.20
4 Muzafer Ah.Mir Gh.Hassan Mir
Diyaroo
Aishmuqam
M
230 46.00
5 Urfi Jan Mohd.Rafiq.Wani Sarnal Ang F 227 45.40
6 Tasleema Rashid Ab.Rashid.Nengroo
Kheram
Bijbehara
F
226 45.20
7 Abroo Gulzar Gulzar Ah.Mir
Latroo
Aishmuqam
F
225 45.00
8 Saima Majeed Ab.Majeed Bhat Sarnal Ang F 223 44.60
9 Yasmeena Akhter
Mohd.Yusuf
Ganaie Shangas
F
218 43.60
10 Rabia Rasool Gh.Rasool Ganaie
Dirhama
Srigufwara
F
218 43.60
11 Arif Ahmad.Sheikh Gh.Nabi.Sheikh Chandrigam M 217 43.40
12 Rumisa Rasool Gh.Rasool Dar
Chandpora
Kanelwon
F
216 43.20
13 Saima Parveen
Mohd.Yusuf
Sheikh Khayar Mattan
F
214 42.80
14
Imtiaz
Ahmad.Reshi
Mohd.Abdullah.
Reshi Nanil Mattan
M
210 42.00
15 Gazala Fayaz Fayaz Ah.Sheikh Ganaipora Mattan F 209 41.80
11
Trade : Pre-Preparatory School ManagementScheme: Scvt Category: Payment Seats(Selected)
S.No
.
Name Of The
Candidate
Parentage Residence Gender Marks
Obt
%age
1 Nasreena Akhter Ab.Aziz Sheikh Manigam Seer F 202 40.4
2 Nilofar Jan Ab.Majeed Wani
Shamsipora
Mattan
F
202 40.4
3 Rumiee Jan Sanaullah Teeli Liver Sallar F 196 39.2
4 Raoufa Jan Gh.Mohud Din Mir
Chandpora
Kanelwon
F
195 39.0
5 Sumrat Ramzan
Mohd.Ramzan.
Parray Nanil Mattan
F
186 37.2
Trade : Pre-Preparatory School ManagementScheme: ScvtCategory: Payment Seats (Waiting)
1 Kousar Jan Gh.Quadir Rather Manigam Seer F 184 36.8
2 Ishrat Mushtaq
Late.Mushtaq.Ah.It
oo
Krangsoo
Mattan
F
180 36
3 Mehroofa Akhter
Mohd.Sultan
Padday Nanil Mattan
F
179 35.8
4 Rukaya Gulshan Gh.Nabi.Dar
Chandpora
Kanelwon
F
174 34.8
Trade : Secretarial PracticesScheme: Scvt Category: Free Seats (Selected)
S.No
Name Of The
Candidate Parentage Residence
Gender Mks.
Obt %age
1 Imtiaz Ah.Bhat Gh.Ahmad Bhat Mirpora Salia M 395 79
2 Zaffar Mohi Ud
Din
Gh Mohi Ud Din
Rather
Furrah
Bumthan
M 352 70.4
3 Zahoor Ah Bhat Mohd Yousuf Bhat Kawarigam M 321 64.2
4 Shayista Parveen Mohd.Yusuf Dar Hutmurah Seer F 278 55.6
5 Mohd Abas Bhat Ab Hameed Bhat Krangsoo Matan M 277 55.4
6 Umrat Ashraf Mohd.Ashraf Mir Furrah
Bumthan
M 275 55
7 Robi Jan Gh.Rasool Najar Sallar F 274 54.8
8 Basharat Ayaz Gh Mohd Gani Ganipora
Mattan
M 273 54.6
9 Shazia Akhter Gh.Mohuddin Mir Shirpora Ang F 269 53.8
10 Zahid Bashir
Bhat
Bashir Ah Bhat Bona Dialgam
Ang
M 269 53.8
11 Raihana Akhter Gh.Mohd.Beig Kullar Pahalgam F 269 53.8
12 Suheema Amin Mohd.Amin Malla Hutmurah Seer F 256 51.2 WC
13 Rifat Riyaz Riyaz Ah Peer Aishmuqam F 231 46.2 WC
14 Shanu Shafi Mohd.Shafi Dar Veeri Bijbehara F 228 45.6 WC
15 Parveena Akhter Gh.Nabi Mir Krangsoo Matan F 225 45
WC
12
Sd/
(Er.Muzaffar Ahmad Shah)
Superintendent
Trade : Secretarial PracticesScheme: Scvt Category: Free Seats (Waiting)
S.No
Name Of The
Candidate Parentage Residence
Gender Marks.
Obt %age Rmks
1 Shakeel Ah Bhat Mohd Ismail Bhat Krangsoo Matan M 262 52.4
2 Sakib Ah Khan Mohd Rajab Khan Liver Sallar M 259 51.8
3 Kafil Ah Mir Gh Mohd Mir Shirpora Ang M 258 51.6
4 Bilal Ah Raina Ab Rehman Raina Akad Mattan M 258 51.6
5 Javaid Ah Bhat Ab Gani Bhat Kawarigam M 255 51
6 Hilal Ah Bhat Gh Qadir Bhat Brar Salia M 240 48
7 Mehmood
Ah.Gilkar
Gh.Mohuddin Gilkar Bijbehara M 230 46
8 Pakeeza Gulzar Gulzar Ah.Bhat Ugjan Dialgam F 221 44.2
9 Rabia Rehman Ab.Rehman Bhat Ganaipora Matan F 215 43
10 Ishrat Bashir Bashir Ah.Malla Hutmurah Seer F 214 42.8
11 Alia Ali Late Ali Mohd.Bhat Mattan F 206 41.2
12 Kawseena Ashraf Mohd.Ashraf Shah Kanelwon
Bijbehara
F 203 40.6
13 Maryama Akhter Ab.Gani Bhat Ganaipora Matan F 201 40.2
14 Razina Akhter Manzoor Ah Bakshi Rampora Mattan F 199 39.8
15 Summia Jan Ab Majeed Khanday Hugam Mattan F 188 37.6 wc
Trade : Secretarial PracticesScheme: Scvt Category: Payment Seats (Selected)
S.No Name Of The
Candidate
Parentage Residence Gender Mks obt. %age
1 Mohmad Imran Bhat Gh Mohd Bhat Seer Hamdan M 262 52.4
2 Kafil Ah Mir Gh Mohd Mir Shirpora Ang M 258 51.6
3 Humara Shafi Mohd Shafi Shah Naie Basti Ang F 241 48.2
4 Pakeeza Gulzar Gulzar Ah.Bhat Ugjan Dialgam F 221 44.2
5 Sheraz Ah Raina Mohmad Ramzan Raina Hardu Akad M 238 47.6
Trade : Secretarial PracticesScheme: Scvt Category: Payment Seats (Waiting)
S.No Name Of The
Candidate
Parentage Residence Gender Mks.
Obt
%age
1 Fayaz Ah Lone Mohd Akbar Lone Mirgund Khanabal M 208 41.6
2 Javaid Ah Khan Mohd Rajab Khan Liver Sallar M 200 40
3 Isshan Ahmad Mohd Yaqoob Reshi Ashajipora Ang M 196 39.2
4 Imtiyaz Ah Sheikh Gh Omhi Ud Din
Sheikh

Sd/
(Er.Muzaffar Ahmad Shah)
Superintendent
Seer Hamdan M 195 39

Share this post